Debata: Z Widokiem na kobiety (nie) widzialne. Koncert Kasi Lins
8 Marca 2022, 17:00 (Wtorek)

Debata:
Z Widokiem na kobiety (nie) widzialne
Biuro Parlamentu Europejskiego we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej oraz Concordia Design Wrocław, serdecznie zaprasza Państwa na debatę poświęconą sytuacji kobiet w czasie pandemii Covid-19. Wspólnie z panelistkami zastanowimy się, dlaczego transformacja naszego stylu życia, którą przyniosła zdalna praca i edukacja, w największym stopniu dotknęła właśnie kobiety oraz czy w nowej sytuacji odnajdujemy się lepiej czy też jej beneficjenci są tylko nieliczni.
Porozmawiamy również o dziwnym i dość niebezpiecznym paradoksie sytuacji kobiet w Polsce:
wskaźniki socjoekonomiczne przekonują, że na tle Europejek pracujące Polki mogą cieszyć się bardzo niewielką luką płacową pomiędzy wynagrodzeniami kobiet a mężczyzn. Również odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach jest w Polsce bardzo wysoki.
Z drugiej strony, polskim kobietom jest najtrudniej w całej Unii Europejskiej uzyskać dostęp do antykoncepcji, a ostatnie ideologiczne nowelizacje prawa drakońsko zaostrzyły i tak już bardzo restrykcyjne przepisy wprowadzając praktyczny zakaz aborcji.
Ekonomicznie niezależna, w narracji politycznej, kobieta utraciła podmiotowość. Paternalistyczne wizje władzy pozwalają wysokim urzędnikom administracji rządowej na nieskrępowane posługiwanie się kuriozalnymi sformułowaniami, jak to
o gruntowaniu cnót niewieścich, rodem z kiepskiej dziewiętnastowiecznej powieści.
Czy w tej sytuacji polskie kobiety potrafią znaleźć w sobie potrzebę solidarności z tymi, które potrzebują wsparcia, jakiego często nie zapewnia im państwo? Kobiety niewidzialne pracujące w domu i z domu.
Jak dzisiaj wygląda sytuacja i obecność kobiet w kulturze, biznesie, w działalności publicznej. Co motywuje do działania, a co zniechęca i utrudnia pracę na odpowiedzialnych stanowiskach? Czy w instytucjach publicznych, firmach oraz
w korporacjach możemy mówić o kulturze równościowej? Jak daleko nam jeszcze do realnego równouprawnienia?
Porozmawiajmy o tym.
Panel dyskusyjny:
Dominika Kawalerowicz - dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury
Patrycja Matusz - prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego
Alina Szeptycka - członkini zarządu stowarzyszenia Kultura Równości
Magdalena Dobrzańska - Frasyniuk - członkini Społecznej Rady ds. Edukacji przy Prezydencie Wrocławia
Moderacja: Michał Karbowiak, Community Manager w Concordia Design
Start debaty: godz.17.00
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu FB Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Po debacie zapraszamy na koncert Kasi Lins
Start koncertu: godz. 19.00
Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku wydała długogrający album Wiersz Ostatni, który spotkał się ze świetnym odbiorem słuchaczy oraz dziennikarzy.
Jej ostatni album Moja wina (maj 2020) to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach.
Moja wina w sposób rytualny, wykorzystując niekiedy liturgiczny dialekt, obserwuje manię kultu, dzieli się wątpliwościami, snuję opowieść o mocach i słabościach. Moja wina to odurzająca warstwa instrumentalna, wsparta niepokojącymi wokalizami i chórami. Mszalny charakter muzyki toczy walkę ze świeckim wydźwiękiem treści.
W lipcu 2020 Kasia Lins opublikowała w internecie Czego dusza pragnie [live show], materiał zdobył świetne recenzje i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy. Czego dusza pragnie to pierwsze tego typu wydarzenie koncertowo-teatralno-filmowe. Audiowizualne doświadczenie, świeże podejście do komunikacji z widzami i formy, jaką może przybrać koncert grany na żywo.
W 2019 Kasia Lins była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku Pop Alternatywny oraz Autor Roku. W 2020 została laureatką Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Otrzymała także nominację do Nagrody Kulturalnej Onetu i Miasta Kraków - O! Lśnienia 2021. Niedawno Kasia Lins otrzymała nominację do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny za płytę Moja Wina.
Jej muzykę, koncerty i klipy charakteryzuje duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój.
UWAGA - wydarzenie jest darmowe, ale po rejestracji należy zgłosić się po fizyczny bilet do Biura Parlamentu Europejskiego, ul. Widok 10, Wrocław. Tylko z otrzymanym tam biletem możesz wejść na wydarzenie. Bilety dostępne od dnia 24.02, w dni robocze, od w godzinach 9.00 - 18.00.
W myśl decyzji władz publicznych część miejsc na widowni jest powszechnie dostępna, zaś pozostała część miejsc przeznaczona jest dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19, legitymujących się Unijnym Certyfikatem COVID. Stosujemy się tu do aktualnych wytycznych i rozporządzeń.
Oświadczenie o stanie zdrowia:
Wejście na widownię możliwe jest wyłącznie po złożeniu oświadczenia o tym, że uczestnik według swojej najlepszej wiedzy nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Wraz z oświadczeniem widz wyraża zgodę na przetwarzanie udostępnianych danych osobowych w zakresie określonym w "Wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS - u u pracowników obsługi, którzy odbiorą od widzów wypełnione i podpisane oświadczenia.
Informujemy, że wydarzenie ma charakter publiczny. Udział w nim jest równoznaczny ze zgodą na utrwalanie i wykorzystywanie Państwa wizerunku przez Parlament Europejski do działań informacyjnych.
Miejsce
Wyspa Słodowa 7, Wrocław