Żoliborz to dzielnica, która najmniej ucierpiała podczas II Wojny Światowej dlatego można poczuć tu klimat przedwojennej Warszawy. Powstanie dzielnicy umożliwiło uwolnienie terenów inwestycyjnych na przedpolach warszawskiej Cytadeli. Tereny przyszłej dzielnicy wraz z infrastrukturą wojskową przeszedł na własność Skarbu Państwa w roku 1921. Umożliwiło to urbanistom i architektom przystąpić do tworzenia dobrze skomponowanych osiedli, które odwoływały się do idei miasta-ogrodu. Sprawiło to, że Żoliborz jest przestrzenią pełną zieleni.
W listopadzie 1921 roku zarejestrowano status Mieszkaniowo-Budowlanego Stowarzyszenia Spółdzielczego Oficerów a już latem kolejnego roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę osiedla oficerskiego. To właśnie teren Żoliborza Oficerskiego, pełnego zabudowy willowej będzie przestrzenią naszego kolejnego spaceru.
Nasz spacer rozpoczniemy w Parku Żeromskiego pod fontanną z rzeźbą Henryka Kuny. Podczas spaceru zobaczymy między innymi takie realizacje jak willa Zygmunta Rakowicza projektu Anny i Aleksandra Kodelskich, budynek szkoły przy ulicy Czarnieckiego projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza czy wille, którą dla gen. Hallera zaprojektował Kazimierz Tołłoczko. Zobaczymy gdzie mieszkał Stanisław Sosabowski czy Witold Lutosławski. Dowiemy się co łączy Żoliborz z Zakopanem i co wspólnego z Żoliborzem Oficerskim miał Józef Piłsudski.
Spotykamy się w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 11:00 pod fontanną w Parku Żeromskiego.
Spacer zakończymy 2 godziny później w okolicach Cytadeli.
Spacer poprowadzi historyki i licencjonowany przewodnik warszawski, Adrian Sobieszczański.
Miejsce
Krasińskiego, Warszawa