To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Pustynne jabłka | czytanie dramatu

dostępnych: 22

już niedostępne -

To już kolejny, izraelski dramat Savyon Liebrecht w tłumaczeniu Michała Sobelmana, prezentowany w formie czytanej na Gdańskich Zbliżeniach. Autorka opowiada o zderzeniu światopoglądów starszego i młodszego pokolenia Żydów sefardyjskich mieszkających w Izraelu. Przedmiotem konfliktu jest stosunek do miłości i małżeństwa oraz tradycyjnej roli kobiety.

Ruwen jest ortodoksyjnym Żydem, który chce w domu utrzymać patriarchalne reguły. Dawne zasady żydowskiego społeczeństwa nie przystają jednak do tego, czego chcą młodzi ludzie. Rywka, córka Ruwena, ucieka z domu, by żyć w kibucu ze swoim chłopakiem. Ścina włosy, nosi spodnie, tworzy partnerski, nowoczesny związek. Drogę do wiarołomnej córki odnajduje najpierw feministycznie nastawiona ciotka, potem - matka, na końcu - ojciec. Muszą się pogodzić z wyborem dziewczyny.

Tytułowe pustynne jabłka uprawiane są w kibucu: drzewa tej odmiany mają krótkie korzenie i bardzo słodkie owoce. Tytuł sztuki można odczytać jako metaforyczne określenie młodych Żydów: wzrastali w innych warunkach niż rodzice i nie są przywiązani do przeszłości, ale mimo to są dobrymi ludźmi. Sztuka napisana jest bardzo dowcipnym językiem - ci, którzy oczekują tradycyjnego żydowskiego humoru, nie zawiodą się. Przerysowane postaci, przedstawione w niemal groteskowy sposób, dopełniają komediowego charakteru dramatu, który jest jego niewątpliwym atutem.

(informacja za agencja ADiT, https://www.adit.art.pl/sztuki/pustynne-jablka), fot. Iris Nesher

Czytają: Karolina Arczewska, Krzysztofa Pawlicka, Magdalena Żulińska, Maciej Szemiel, Marcin Wincenciak

Muzyka: Ignacy Jan Wiśniewski

Reżyseria: Marek Brand

Prawa autorskie: Agencja ADiT

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdańsk