BERJOZKELE | kołysanki i pieśni wieczorne jidysz | koncert | Ola Bilińska | ZBLIŻENIA

3 Września 2021, 20:00 (Piątek)

Centrum św. Jana w Gdańsku, Gdańsk Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  ZBLIŻENIA | BERJOZKELE
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz. Wybrany przez najważniejszych polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną "folkową płytą roku 2014" w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia - to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.

Album Berjozkele to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

KOŁYSANKI to z założenia intrygujące formy - funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Członkowie Berjozkele dokonali bardzo uważnej selekcji, by stworzyć program spójny stylistycznie pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołali te często ponad stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.

Na koncert zaprasza Ola Bilińska (śpiew, syntezator OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper) wraz z Michałem Fetlerem (saksofon barytonowy i basowy) i Łukaszem Owczynnikow (kontrabas).

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Gdańsk