ZBLIŻENIA | Esev Yam | koncert

3 Września 2021, 21:30 (Piątek)

Centrum św. Jana w Gdańsku, Gdańsk Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  ZBLIŻENIA | Esev Yam | koncert
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Esev Yam to izraelsko-polski projekt, który miał swoją premierę w lipcu 2018 roku podczas XIII Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Zespół łączy w sobie różne tradycje żydowskie, poczynając od korzeni muzyki sefardyjskiej, przez muzykę żydów osiedlonych w krajach arabskich aż do żydów aszkenazyjskich. Muzycy biorący udział w projekcie szukają wspólnego mianownika, łączenia, jak się okazuje, bardzo odmiennych światów. Za główną inspirację obrali sobie tematy wywodzące się z pradawnej mistyki religijnej. Obrzędowy charakter utworów nadaje muzyce aktualną, osobistą formę, która zachowując żywego ducha tradycji nawiązuje dialog ze współczesną rzeczywistością oraz muzycznymi, kutrowymi środkami wyrazu.

Esev Yam to muzyka transu, drogi, smutku i radości. Pieśni tradycyjne związane z codziennymi zwyczajami wzbogacona o magiczne utwory religijne. Wszystko przeplatane elementami intuitywnej, zbiorowej improwizacji, która w czasach starożytnych nomadów była nieodłączną towarzyszką życia.

Członkowie zespołu posiadają niemałe doświadczenie artystyczne, uczestniczą w wielu projektach, nagrywają płyty. Od lat badają i studiują korzenie muzyki żydowskiej. Występowali na dużych festiwalach, grając muzykę, żydowską, jazzową oraz improwizowaną w kraju i zagranicą.

Mówią o sobie: Jesteśmy kobietami i mężczyznami, pochodzimy z różnych kontynentów, nasi przodkowie wędrowali przez obce światy, mówimy różnymi językami, można powiedzieć, jesteśmy bardzo różni od siebie, ale to właśnie nas łączy.

Zespół tworzą Ayelet Ori Benita (IL) (głos, instr. perkusyjne), Kasia Kadłubowska (wibrafon, głos), Mikołaj Trzaska (saksofon altowy, klarnet basowy), Ido Bukelman (IL) (gitara, bandżo), Adam Żuchowski (kontrabas)

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Gdańsk