To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Udział w wydarzeniu pt. "Bańki informacyjne - Czym są i dlaczego nam w nich tak komfortowo?"
już niedostępne -

Wzrost znaczenia Internetu oraz mediów społecznościowych w życiu człowieka może prowadzić do zamknięcia się na informacje oraz odmienne wartości i światopogląd. Dzieje się to poprzez zapoznawanie się z określonym, zawężonym rodzajem informacji, co powoduje "odsiewanie" informacji niezgodnych z przekonaniami użytkowników m.in. przez określone algorytmy, wykorzystujące mechanizmy naszej psychiki. Zjawisko to nosi nazwę "baniek informacyjnych".

Postępowanie tego zjawiska jest (nie)zależnie od użytkowników, którzy niejako sami się w danej bańce informacyjnej umieszczają, jednak doświadczają danego zjawiska często bezwiednie, co w swojej konsekwencji może wzmacniać m.in. zachowania "hejterskie", nietolerancję na inne poglądy oraz nienawiść między ludźmi.

Organizacja wydarzenia poświęconego zjawisku "baniek informacyjnych" jest w stanie zapoznać użytkowników Internetu z istnieniem oraz funkcjonowaniem "baniek", konkretnych zachowań ludzkich i mechanizmów psychicznych z nimi powiązanych, funkcjonowaniem algorytmów internetowych odpowiadających za ich powstawanie i sprzyjanie, a także zaproponować sposób zapobiegania wpadnięciu w taką "bańkę" i potencjalne zwiększenie tolerancji na "odmienność" poglądów w świecie zarówno wirtualnym, jak i realnym.

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Sopot