Spacer po Lublinie śladami miejsc związanych z Orientem i wschodnimi społecznościami (prowadzenie: dr Dominik Maiński)
20 Czerwca 2021, 18:30-20:30 (Niedziela)
Spacer po Lublinie śladami miejsc związanych z Orientem i wschodnimi społecznościami w ramach East est - II Festiwalu Wschodnich Podróży.
Lublin już na początku swojej historii był miastem otwartym na Wschód. Tędy przebiegały szlaki handlowe prowadzące z Azji na zachód Europy. Już w XV wieku zaczęła się tutaj osiedlać ludność żydowska. Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta było zawarcie unii lubelskiej w 1569 roku. Lublin z tej perspektywy wydaje się być miastem, w którym nastąpiło największe otwarcie się Polski na Orient, może nawet pierwszy raz w takim stopniu w jej dziejach. Kilka wieków później zaczerpnięto z tych wzorców, tworząc Unię Europejską. Jej granica przebiega niecałe 100 kilometrów od Lublina. Dzisiaj miasto wraca do starych tradycji wielokulturowości i ponownie otwiera się na wschodnie grupy społeczne, zwłaszcza studentów zza Bugu. Tym sposobem Lublin był i jest nadal bramą Europy na Wschód. Wszystkie mieszkające w Lublinie społeczności wschodnie zostawiły trwały ślad w historii i kulturze miasta. Podczas spaceru będzie można zobaczyć miejsca związane m.in. z wyznawcami prawosławia czy społecznością żydowską. Dzięki nim Lublin stał się miastem wielokulturowym, które zawsze było otwarte i tolerancyjne dla gości.
Prowadzenie: dr Dominik Maiński - urodził się w Warszawie. Połowę swojego życia spędził jednak w Lublinie, w którym mieszka mu się najlepiej. Jest absolwentem historii i historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II. Obronił doktorat z historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szkolił się i prowadził wykłady na Uniwersytecie w Reykjavíku na Islandii, Uniwersytecie Nordland w Bodø (80 km za kołem podbiegunowym) w Norwegii, Uniwersytecie Bosforskim w Stambule w Turcji i Uniwersytecie Azorów w Ponta Delgada w Portugalii. Ze Sceną Plastyczną KUL Leszka Mądzika, w której był aktorem, jeździł na liczne festiwale teatralne m.in. do Libanu i Syrii. Pracował także w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej przy organizacji i aranżacji wystaw. Jest dyplomowanym florystą. W wolnych chwilach oprowadza turystów po Lublinie jako licencjonowany przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Przewodnik Inspiracji w programie Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin. Często wędruje po świecie, czego rezultatem są spotkania podróżnicze i wystawy fotografii. Odwiedził prawie wszystkie kraje europejskie. Był też m.in. w: Gruzji, Armenii, Turcji, Izraelu, Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Tajlandii, Laosie, Wietnamie i Kambodży. Niedawno wszedł na Toubkal w Maroku (4167 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Afryki Północnej oraz odwiedził jedno z najdalej położonych od Polski miejsc na Ziemi - Wyspę Wielkanocną.
Idea East est - Festiwalu Wschodnich Podróży zrodziła się z chęci zapełnienia luki na mapie spotkań podróżniczych w Polsce. Dominują wśród nich wydarzenia o charakterze ogólnym, a niewiele jest takich, które akcentują tematykę wschodnią. Europa Wschodnia i Azja to interesujący konglomerat kultur i religii: chrześcijaństwa, prawosławia, islamu, hinduizmu, buddyzmu oraz społeczeństw wyrosłych na komunizmie. Mamy czas globalizacji. Większość rejonów świata jest już dostępna dla turystów. Czasem jednak brakuje odwagi, aby wybrać się gdzieś na Wschód, zwłaszcza w pojedynkę. Orient jest znany w niewielkim jeszcze stopniu. Niektóre miejsca odbierane są nadal jako mało dostępne, nieprzychylne przybyszom czy wręcz niebezpieczne. Coraz większa obecność w Polsce mieszkańców krajów sąsiednich oraz napływ do Europy ludności muzułmańskiej skłania do zapoznania się z nowymi kulturami.
W ramach Festiwalu tematyka orientalna rozumiana jest szeroko. Poruszane są zagadnienia dotyczące Polski Wschodniej, bliższych i dalszych rejonów Europy i Azji, poczynając od krajów byłego Związku Radzieckiego, a na wyspach japońskich i Polinezji kończąc.
Akcent położony jest na spotkania z podróżnikami, którzy opisują swoje wyprawy, stosując różne formy literackiej wypowiedzi: powieść, reportaż, felieton, publikacja w Internecie itp.
Planowane są kolejne edycje Festiwalu w cyklu rocznym, na które będą zapraszani również podróżnicy, pisarze i artyści zagraniczni. W trakcie kolejnych odsłon organizatorzy, poza tematyką ściśle orientalną, postarają się rozszerzyć spojrzenie o inne regiony świata w wymiarze współpracy Wschodu z Zachodem, przenikania się idei i społeczności. W tym kontekście wymyślony został tytuł wydarzenia - "East est" ("East" - "Wschód" rozumiany jako region świata po angielsku, "est" - "jest" po łacinie) jako gra słowna akcentująca połączenie aspektów wschodnich z zachodnimi.
Zapraszamy na pozostałe wydarzenia festiwalowe w dniach 18, 19 i 20 czerwca 2021 roku..
Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka KUL, Fundacja Rozwoju KUL i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Więcej na stronie: http://www.eastestfestiwal.eu oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/eastestfestiwal
Miejsce: start sprzed wejścia do Collegium Jana Pawła II (Główny Kampus KUL, al. Racławickie 14), od ul. Łopacińskiego
Jak trafić?
Miejsce
al. Racławickie 14, Lublin