Warsztaty: Ornament wiecznie żywy? | "Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora"
16 Maja 2025, 19:00 (Piątek)

16 maja, godz. 19:00 Warsztaty: Ornament wiecznie żywy?
Współczesna, rumuńska sztuka jest głęboko podszyta historią, tradycją, mentalnością budowaną również poprzez krajobraz i geografię. Sprawy w niemałym stopniu tożsame i dla Polaków, zwłaszcza tych z południa naszego kraju. Spróbujmy przyjrzeć się więc paru detalom, które są wspólne w tym co rumuńskie i polskie. Przecież nasze ornamenty, tradycje pasterskie, a nawet język potrafią skrywać nieoczywiste i wspaniałe wspólne mianowniki. Przecież po obu stronach Karpat słowo sălaș znaczy tyle co mieszkanie/schronienie.
Ale na naszych warsztatach przyjrzymy się nie tylko karpackim wpływom ornamentalnym. Na ornament spojrzymy też szerzej, przez pryzmat tego jak ta fascynująca dziedzina sztuki ewoluowała na przestrzeni dziejów ludzkości.
Warsztaty przeznaczone dla pełnoletnich odbiorców.
Udział bezpłatny
Obowiązują zapisy na stronie Evenea
Prowadzący: Bartłomiej Pochopień - absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej oraz praktykujący projektant. Jako architekt współpracował z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk i Tomasz Konior. Od 2015 r. współtworzy autorską pracownię projektową "Studio Styczna". W 2017 roku Studio Styczna otrzymało nagrodę Architektura Roku województwa śląskiego w kategorii Dom jednorodzinny, a Bartłomiej Pochopień został nagrodzony jako Młody Twórca Architektury Śląskiej. W latach 2014-2015 był twórcą odpowiedzialnym za stworzenie projektu koncepcyjnego "Nowej Wystawy Głównej" w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obecnie, oprócz prowadzonej praktyki projektowej jest silnie zaangażowany w misję edukacji architektonicznej w ramach inicjatywy Akademia Architektury. W 2024 roku został wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa, w roku 2021 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Sztuki Wizualne, a w roku 2020 stypendium Miasta Tarnowa w dziedzinie Film. W 2023 roku Akademia Architektury we współpracy z Galerią BWA w Tarnowie objęła wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe w tym mieście programem edukacyjnym pod nazwą Elementarz Architektoniczny.
Więcej informacji: Agata Klejzerowicz, e-mail: [email protected], tel.: +48 12 42 42 860
Miejsce
Rynek Główny 25, 31-008 Kraków