"Przemoc to nie zabawa"- porozmawiajmy o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci

30 Listopada 2023, 10:45 (Czwartek) - 30 Grudnia 2023, 13:00 (Sobota)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Przemoc to nie zabawa
już niedostępne -

W dniu 30 listopada, w Pałacyku Konopackiego w Warszawie, odbędzie się spotkanie "Przemoc to nie zabawa - porozmawiajmy o przemocy wobec dzieci". Uczestnikami spotkania będą pracownicy i przedstawiciele instytucji publicznych i oświatowych oraz organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, specjaliści pracujący z osobami, a zwłaszcza dziećmi, doznającymi przemocy.

To również start kampanii o tej samej nazwie, która już dzisiaj możecie zobaczyć na naszym kanale YT https://youtu.be/EV5PGfBLMAo

Przemoc jest traumatycznym doświadczeniem gdy jest się dzieckiem i doznaje się przemocy ze strony osób najbliższych, tych które powinny szanować, kochać i wspierać. Bezsilność, lęk, ból, przerażenie i osamotnienie zamiast poczucia bezpieczeństwa, stabilności, bliskości. To przeżycie zostawia ślad na całe życie a nawet tego życia pozbawia.

Na początku tego roku, przez 35 dni lekarze walczyli o życie 8-letniego Kamila z Częstochowy, skatowanego przez ojczyma, na oczach innych osób z rodziny, pozostawionego w cierpieniu, bez pomocy. Nie udało się go uratować. Kamil nie jest odosobnionym przypadkiem. W Polsce wskutek doświadczenia przemocy w rodzinie ginie rocznie kilkadziesiąt dzieci. Skala, częstotliwość zjawiska niestety wzrasta.

Dlaczego tak się dzieje? Czy interwencje odpowiednich instytucji czy służb są spóźnione, nieadekwatne do sytuacji, a może nie są podejmowane? Co z kompetencjami rodziców, ich stanem emocjonalnym, psychicznym, wiedzą co jest przemocą wobec dziecka? Co ze świadkami, z ich wrażliwością, motywacją do reagowania, udzielenia pomocy, uleganiu stereotypom związanym z przemocą w rodzinie?

Wspólnie ze specjalistami, zaproszonymi prelegentami poszukamy odpowiedzi na te pytania.

Podczas dwugodzinnego spotkania odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości:

1. Sędzia Anna Maria Wesołowska - od lat działa na rzecz popularyzacji edukacji prawnej wśród dorosłych i dzieci.

2. Maja Kuźmicz - od stycznia 2023 Kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy, psycholożka, trenerka, certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie i superwizorka

3. Aleksandra Szewera - Nalewajek - wieloletnia Przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych, kurator zaangażowany w pomoc dzieciom i ich rodzinom.

4. Rafał Kaczmarczyk - Reżyser filmowy i pisarz. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wydział reżyserii. Twórca spotu "Przemoc to nie zabawa".

Panel poprowadzi prezes Fundacji A.R.T. Agnieszka Tobota.

Matronat nad spotkaniem objęło Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytut Psychologii Zdrowia.

Spotkanie dla specjalistów sfinasowane w ramach działania: 'Przemoc to nie zabawa- porozmawiajmy" przez Urząd Dzielnicy m.st Warszawa Praga Północ


Harmonogram spotkania:

10:45 - rejestracja uczestników, kawa, herbata i poczęstunek

11:15 - rozpoczęcie spotkania oraz przywitanie gości: Burmistrz Dzielnicy Praga Północ,

przedstawiciel MCPS oraz prezes Fundacji Agnieszka Tobota

11:35 - 12:50 - panel dyskusyjny "Przemoc to nie zabawa"

12:50 - 13:00 podsumowanie i zakończenie spotkania

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Warszawa