To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  wejściówka
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

W dniach 25-27 września 2020 zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction "OKOlice Literatury". Tematem przewodnim tej odsłony są granice i pogranicza.

Spotkaniem poświęcone Europie Środkowej z Ziemowitem Szczerkiem i Jurijem Andruchowyczem odbędzie się 25 września o godz. 18.00 w ProMediach.

Jurij Andruchowycz - Ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz, eseista i tłumacz. Urodzony - 1960. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych, w tym Nagrody Herdera, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque'a, Leipziger Buchpreis, Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus" oraz Nagrody im. Hanny Arendt. Autor licznych przekładów (m.in. poezji Czesława Miłosza oraz "Sennika współczesnego" Tadeusza Konwickiego i "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza). Jako pieśniarz i recytator nagrał płyty: "Andruchoid" wraz z Mikołajem Trzaską oraz "Samogon", "Cynamon (z dodatkiem Indii)" i "Absynt" z zespołem Karbido. Jego książki są wydawane w wielu krajach i tłumaczeniach, m.in. w języku angielskim, czeskim, fińskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, szwedzkim oraz węgierskim. Ostatnie jego książki: "Leksykon miast intymnych" (2014), "Kochankowie Justycji. Powieść parahistoryczna w ośmiu i pół odcinkach" (2019).

Ziemowit Szczerek - Dziennikarz, pisarz i tłumacz. Urodzony - 1978. Zyskał rozgłos książką "Przyjdzie Mordor i nas zje", będącą fabularyzowanym reportażem na temat Ukrainy. Ukończył studia na kierunku Prawo oraz studia podyplomowe w zakresie nauk politycznych. Mieszka w Krakowie. Interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Fascynuje go literatura i dziennikarstwo podróżnicze, a także technika "gonzo", czyli subiektywny styl reportażu lub filmu dokumentalnego, w którym dziennikarz, reporter lub twórca, zamiast pozostawać biernym obserwatorem, angażuje się osobiście w swój materiał. Ostatnio wydał: "Tatuaż z tryzubem" (2015), "Siódemka" (2015), "Międzymorze: podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową" (2017) i "Siwy Dym: albo Pięć Cywilizowanych Plemion" (2018).


W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zapraszamy do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowaliśmy spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach - także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne.

W związku z obecną sytuacją, część naszych gości będzie z nami online, na wydarzenia będą obowiązują bezpłatne wejściówki, a na warsztaty zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu.

UWAGA! Jeśli nie możesz uczestniczyć w wybranym wydarzeniu, poinformuj nas (promocja@mbp.szczecin.pl, tel. 91 431 56 99, kom. 666 871 342), aby zwolnić miejsce.

Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu - w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej okoliceliteratury.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin