To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  wejściówka
już niedostępne -

W dniach 25-27 września 2020 zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction "OKOlice Literatury". Tematem przewodnim tej odsłony są granice i pogranicza.

Spotkaniem poświęcone konfliktowi na Ukrainie z Pawłem Semmlerem i Pawłem Pieniążkiem odbędzie się 25 września o godz. 20.00 w ProMediach.

Paweł Semmler - Politolog, absolwent Wydziału Nauk Społecznych UAM, adiunkt w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, autor artykułów naukowych poświęconych wschodniej polityce międzynarodowej. Urodzony - 1971. Autor "Krym. Znikający półwysep, poświęconej aneksji i okupacji Krymu przez Rosjan. Stale współpracuje z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz przywrócenia Krymu Ukrainie (m.in. Majdanem Zakordonnych Spraw w Kijowie). Książka podsumowuje i rzetelnie oddaje całą skomplikowaną rzeczywistość regionu. Współczesną narrację świetnie uzupełnia rys historyczny. Czy Rosjanie zatrzymają zaanektowany teren? Czy Ukraińcy zdobędą się na wysiłek, aby go odzyskać? Co stanie się ze społecznością tatarską i co na to wszystko opinia międzynarodowa? Ostatnio (2020) ukazała się książka "Rosja we krwi. Terroryzm dwóch dekad". Autor rekonstruuje w niej przebieg najbardziej zuchwałych zamachów terrorystycznych w Rosji i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co się kryje za tą agresją. Eskalacja zastałych konfliktów czy radykalizacja młodych buntowników? Kremlowskie prowokacje czy separatystyczne manifesty?

Paweł Pieniążek - Dziennikarz i korespondent wojenny. Urodzony - 1989. Ukończył studia licencjackie na Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był redaktorem w czasopiśmie "Nowa Europa Wschodnia", jego artykuły ukazywały się m.in. na portalu Gazeta.pl, w "Gazecie Wyborcze" i "Krytyce Politycznej". Relacjonował ukraińską rewolucję, wojnę na Donbasie, kryzys uchodźczy i walkę irackich Kurdów z tzw. Państwem Islamskim. Stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Autor książek "Pozdrowienia z Noworosji" (2015), "Wojna, która nas zmieniła" (2017) i "Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii" (2019). Dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory, a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody "Ambasador Nowej Europy". Stypendysta Poynter Fellowship in Journalism na Yale University.


W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zapraszamy do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowaliśmy spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach - także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne.

W związku z obecną sytuacją, część naszych gości będzie z nami online, na wydarzenia będą obowiązują bezpłatne wejściówki, a na warsztaty zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu.

UWAGA! Jeśli nie możesz uczestniczyć w wybranym wydarzeniu, poinformuj nas ([email protected], tel. 91 431 56 99, kom. 666 871 342), aby zwolnić miejsce.

Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu - w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej okoliceliteratury.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin