To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  wejściówka
już niedostępne -

W dniach 25-27 września 2020 zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction "OKOlice Literatury". Tematem przewodnim tej odsłony są granice i pogranicza.

Panel dyskusyjny poświęcony granicom między miastem a wsią z udziałem Aleksandry Zbroi, Agnieszki Pajączkowskiej i Marty Szarejko odbędzie się 26 września o godz. 20.00 w ProMediach. 

Agnieszka Pajączkowska

Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury. Urodzona - 1986. W latach 2012-2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny; jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze "Sztuki wizualne". Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 - nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w "Kontekstach", "Zagładzie Żydów", "Widoku", "małej kulturze współczesnej", "Res Publice", "Krytyce Politycznej", "Wysokich Obcasach". W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi". Za książkę "Wędrowny zakład fotograficzny" otrzymała nominację do Nagrody im. W. Kazaneckiego.

Marta Szarejko

Dziennikarka magazynu "Elle". Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w "Dużym Formacie", "Kulturze Miasta", "Nowych Książkach", "op. cit.", "Chimerze". Przez cztery lata (2008-2012) do magazynu kulturalnego "Bluszcz" pisała reportaże, recenzje i wywiady. Autorka książki o bezdomnych "Nie ma o czym mówić" (2010), za którą została nominowana do Literackiej Nagrody Angelus, oraz współautorka zbioru reportaży "Odwaga jest kobietą" (2014). Jest stypendystką Fundacji Herodot imienia Ryszarda Kapuścińskiego. W książce "Zaduch. Reportaże o obcości" rozmawia ze swoimi rówieśnikami, trzydziestolatkami, którzy przyjechali z małych miejscowości do Warszawy. Opowiadają jej o swoich kompleksach, wątpliwościach, tęsknotach. O tym, czego najbardziej im brak w mieście i czego najbardziej nie znosili na wsi. O tym, co niosą w sobie, chociaż na wieś wracają coraz rzadziej. O tym, że nigdzie nie czują się u siebie.

Aleksandra Zbroja

Redaktorka, autorka, doktorantka bez happy endu. Absolwentka UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka "Taiwan Enrichment Scholarship". Publikuje w "Dużym Formacie", "Magazynie Świątecznym", "Wysokich Obcasach", gdzie prowadziła rubrykę "Upadłej historyczki sztuki". Redaguje cyfrowe wydanie "Dużego Formatu", wcześniej współprowadziła serwis wysokieobcasy.pl. Autorka, wraz z Agnieszką Pajączkowską, książki "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi". Wieś przemawia na ogół głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami? Autorki wyruszają w teren, by przywrócić do społecznego bytu te osoby, które zazwyczaj pozostają niewidoczne i niesłyszane. Rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane.

W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zapraszamy do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowaliśmy spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach - także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne.

W związku z obecną sytuacją, część naszych gości będzie z nami online, na wydarzenia będą obowiązują bezpłatne wejściówki, a na warsztaty zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu.

UWAGA! Jeśli nie możesz uczestniczyć w wybranym wydarzeniu, poinformuj nas (promocja@mbp.szczecin.pl, tel. 91 431 56 99, kom. 666 871 342), aby zwolnić miejsce.

Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu - w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej okoliceliteratury.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin