To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  wejściówka
już niedostępne -

W dniach 25-27 września 2020 zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction "OKOlice Literatury". Tematem przewodnim tej odsłony są granice i pogranicza.

Panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Góreckiego i Andrzeja Muszyńskiego odbędzie się 27 września o godz. 16.00 w ProMediach. 

Wojciech Górecki

Historyk, dziennikarz, reporter, analityk, specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego. Urodzony - 1970. Zadebiutował w 1986 roku na łamach "Sztandaru Młodych". Współpracował m.in. z "Razem", "Gazetą Wyborczą", "Życiem Warszawy", "Rzeczpospolitą", "Więzią", "Res Publicą Nową" i "Tygodnikiem Powszechnym". Był członkiem zespołu redakcyjnego "Tygla Kultury", stale współpracował z "Nową Europą Wschodnią". Współautor filmu dokumentalnego "Boskość Stalina w świetle najnowszych badań" (TVP 1998). Autor książek: "Łódź przeżyła katharsis" (1998), "Planeta Kaukaz" (2002, 2010, 2017), "La terra del vello d'oro. Viaggi in Georgia" (2009), "Toast za przodków" (2010, 2017), "Abchazja" (2013, 2017), Buran. Kirgiz wraca na koń (2018) oraz "Łódź. Miasto po przejściach" (wspólnie z Bartoszem Józefiakiem, 2020). Tłumaczony na języki chiński, czeski, gruziński, słowacki, ukraiński i włoski. W 2008 roku uhonorowany Nagrodą im. Giuseppe Mazzottiego. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

Andrzej Muszyński

Pisarz, reportażysta, podróżnik i poeta. Urodzony - 1984. Pochodzi z Krzykawy. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest pierwszym stypendystą Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Podróżuje, ale to tylko pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w swojej prozie. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkébé w Gabonie oraz za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama. Autor zbioru reportaży "Południe" (2013). Ostatnie jego ksiązki: "Podkrzywdzie" (2015) i "Fajrant" (2017).

W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zapraszamy do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowaliśmy spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach - także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne.

W związku z obecną sytuacją, część naszych gości będzie z nami online, na wydarzenia będą obowiązują bezpłatne wejściówki, a na warsztaty zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu.

UWAGA! Jeśli nie możesz uczestniczyć w wybranym wydarzeniu, poinformuj nas ([email protected], tel. 91 431 56 99, kom. 666 871 342), aby zwolnić miejsce.

Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu - w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej okoliceliteratury.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin