To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bilet (warsztaty haftu ukraińskiego)
już niedostępne -
  bilet (warsztaty haftu powiślańskiego)
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Termin: 27.09.2022, 17.00-19.00

Bilety: wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Prowadzenie: Natalia Kovalyshyna, Katarzyna Magierowska

Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 (Sala Mieszczańska)


Majowe warsztaty hafciarskie w NCK cieszyły się tak dużym powodzeniem, że nie było innego wyjścia - organizujemy powtórkę!

Pod okiem doświadczonych hafciarek i świetnych instruktorek - Natalii Kovalyshyny i Katarzyny Magierowskiej - wyszyjemy na kawałku tkaniny niewielki wzór zaczerpnięty z haftu powiślańskiego lub haftu z wybranego regionu Ukrainy. Oprawioną w tamborek pracę zabierzecie ze sobą do domu.

Zapisy na warsztaty odbywają się poprzez platformę Evenea. Prosimy o wybranie jednej grupy: haft powiślański lub haft ukraiński (obie grupy będą pracowały w tym samym czasie).

Wszystkie materiały zapewnia organizator.


Prowadzenie:

Katarzyna Magierowska - hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa - pierwszy kurs odbyła w świetlicy w Gniewskim Polu jako dwunastolatka. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury - Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach i pokazach.

Natalia Kovalyshyna - Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Creative Waves - Baltic Sisterhood for Change". Więcej informacji: https://www.nck.org.pl/pl/projekt/creative-waves-b...

Projekt współfinansowany ze środków Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS).

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdańsk