ZIELNIK PILECKIEGO - spektakl

24 Września 2022, 18:00 (Sobota)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatna wejściówka
już niedostępne -

W prawie pustym pokoju, samotny mężczyzna egzystuje zamknięty w czterech ścianach, przestając rozróżniać, kiedy kończy się dzień a zaczyna noc. Nie wiadomo też, gdzie on dokładnie się znajduje i co dzieje się poza mieszkaniem. Mężczyzna uwięziony na małej przestrzeni, wspomina bliskie mu osoby i fakty ze swojego życia. Walczy ze snem, obawą, niepewnością, czuje zagrożenie i strach przychodzący z zewnątrz, przez to zaciera się granica między realnością a fantazją. Pokój powoli wypełniają osoby z przeszłości, rozmowy, wspomnienia, przedmioty i przyroda, która jest uosobieniem swobody. Mężczyzna w swej wyobraźni, na moment, może poczuć się wolny i szczęśliwy, choć wie, że obudzi się sam i będzie musiał podjąć najważniejsze i najtrudniejsze wyzwanie swojego życia.

Spektakl "ZIELNIK PILECKIEGO" to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty, "żołnierza wyklętego" - tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami.

Twórcy spektaklu skupili się na momencie przed dobrowolnym pójściem Witolda Pileckiego do obozu w Auschwitz. Pojawiły się pytania: czy bał się, o czym wtedy mógł myśleć, co wpłynęło na jego decyzje, może się zawahał?
To przedstawienie "umowne", impresja teatralna, złożona z ważnych elementów życia dla bohatera: miłości, rodziny, ludzi, przyrody, wiary.
Witold Pilecki był nie tylko społecznikiem, żołnierzem, bohaterem, ale i mężem, ojcem, przyjacielem, sportowcem, niedoszłym malarzem. "Pan Zjawa" jak Go nazywali bliscy, był nierozłącznie związany z naturą, przyrodą, drobnymi przyjemnościami życia i pięknem.

Współczesna polska muzyka (Grzegorza Ciechowskiego i Hani Rani w instrumentalnym wydaniu) podkreśla uniwersalność opowieści o tym niezwykłym człowieku.

Występują: Magdalena Sobieska, Kamila Wasilewska, Agnieszka Wereszczyńska - Teatr Tańca TEST, Szymon Kleszcz - Teatr Tańca JAZZ, oraz Joanna Radecka-Kotowska i Darek Sikorski

Scenariusz: Izabella Borkowska
Reżyseria: Darek Sikorski i Izabella Borkowska
Ruch sceniczny: Izabella Borkowska
Scenografia: Darek Sikorski/ Aleksandra Olszewska
Kostiumy: Aleksandra Olszewska
Technika: Jerzy Frączek i Darek Sikorski
Animacje i filmy: Jacek Różański
Przygotowanie wokalne: Magdalena Ptaszyńska
Koordynatorka projektu: Katarzyna Sztarbała

Projekt zrealizowany we współpracy z Instytutem Pileckiego w Berlinie.
Grantodawcy:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit i Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

#ZachowaćPamięć #WegeZurErinnerung

Premiera odbyła się 2 maja w Instytucie Pileckiego w Berlinie.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa