3QA #63 Spotkanie

21 Listopada 2023, 18:00-21:00 (Wtorek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  3QA 63 21.11.2023
już niedostępne -

Cześć!

Zapraszamy na #63 spotkanie 21 listopada 2023 (wtorek) o 18:00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, budynek C, sala F, poziom -1. Spotkanie stacjonarne. Liczba miejsc jest ograniczona.

  • Nie drukuj biletu. Na miejscu będzie lista.
  • Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie możesz dotrzeć na spotkanie powiadom nas o tym mailowo ([email protected]) lub poprzez FB (profil 3QA), zwolnimy bilet w systemie.

Agenda:

  • 18.00 - 18.15 Przywitanie Uczestników
  • 18.15 - 19.45  Prezentacje
  • 19:45 - 21:00 Networking & Pizza


Monika Kalisz

👤 Entuzjastka jakości, zwinności i służebnego przywództwa. Piętnaście lat pracy w branży IT dało jej mnóstwo okazji do zmian ról i podejmowania nowych wyzwań - z czego chętnie korzystała. Certyfikowany Test Manager - poziom ekspercki (ISTQB) oraz SAFe Program Consultant. Wspiera firmy w udoskonalaniu procesów zarządzania jakością i wytwarzaniu wysokiej jakości produktów. Aktualnie pracuje w dużej, skandynawskiej organizacji bankowej. Matka Trojmiejskiej 3QA oraz ImproveIT - od 9 lat integruje środowisko IT wokół tematów jakościowych oraz zachęca do dzielenia się wiedza.
Prywatnie uwielbia podróżować w towarzystwie męża i dwójki nastolatków, joguje i nieustannie zachwyca się przyrodą. 

Michał Kujałowicz

👤 Senior Engineering Manager w Atlassian. W branży od 2005 roku. Obecnie w firmie Atlassian jako Senior Engineering Manager. Zaczynał karierę jako tester, następnie Test Manager, Quality Engineer i Quality Engineering Manager. Od 2018 roku zajmuje się zarządzaniem organizacjami rozwoju oprogramowania jako Engineering Manager. Wykładowca na studiach podyplomowych z testowania oprogramowania. W przeszłości współorganizator spotkań i konferencji testerskich. W pracy skupia się na skuteczności poprzez wartości servant leadership.
Prywatnie tata, biegacz, miłośnik przyrody i kultury hip-hop.

"QA i umiejętności interpersonalne. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach projektowych?"

💡 W praktyce pracy jako QA czy QA Lead z pewnością spotkaliście się z trudnymi sytuacjami, np: gdy ktoś dokonuje oceny pracy zespołu mówiąc "Jakość jest do dupy" gdy projekt jest opóźniony a powód tego opóźnienia jest skierowany w kierunku testów bo "wszystko było ok ale Testerzy coś znaleźli" gdy ktoś bez ekspertyzy w testach sugeruje rozwiązania bo "powinniśmy to testować tak i tak" gdy zostaliście pominięci np. na spotkaniu projektowym bo "QA nie był nam potrzebny". Każda z tych sytuacji ma swój kontekst i znaczenie i najczęściej wymaga odpowiedzi z naszej strony. W prezentacji opowiemy, jak radzimy sobie z takimi wyzwaniami w naszych projektach.
Podamy konkrente przykłady i rozwiązania, ale też odniesiemy się do szerszego aspektu komunikacji.


Tomasz Klepacki

👤 Test Automation Lead oraz Test Achitect w Jit Team. Tester z ponad 13-letnim doświadczeniem. Od 10 lat specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i utrzymaniu testów automatycznych dla aplikacji webowych oraz testów wydajnościowych. Doświadczenie w obszarze testowania zdobywał min. w projektach w branży ubezpieczeniowej, morskiej, zarządzania informacją oraz e-commerce. Obecnie pełni rolę Test Leada w greckiej firmie Signal Ocean, która dostarcza platformę, odpowiedzialną za analizę danych dla branży zarządzania statkami. Entuzjasta testowania automatycznego, nowych technologii oraz tematyki Test Ops. Poza pracą typowo projektową stara się udzielać w społeczności testerskiej jako speaker oraz trener.

"Droga do pełnej automatyzacji czyli jak wdrożyliśmy CI/CD w Signal"

💡 Głównym celem prelekcji, będzie przedstawienie ponad 2-letniej pracy, której finalnym efektem było wprowadzenie procesu Continuous Delivery w projekcie Signal - czyli aplikacji webowej służącej do zarządzania komercyjnymi statkami takimi jak (kontenerowce, tankowce, gazowce). Prezentacje chciałbym rozpocząć od opisania procesu wytwarzania oprogramowania, który zastałem po przyjściu do Signala, opowiedzieć o jego wadach i brakach w kontekście automatyzacji.

Następnie chciałbym przedstawić działania, które udało nam się stopniowo wprowadzać, aby podwyższyć poziom automatyzacji całego procesu tworzenia aplikacji webowej, a były to m.in., migracja testów automatycznych UI z narzędzia TestCafe do Cypress, stworzenie pipeline'a za CD za pomocą Teamcity oraz Azure Devops, zwiększenia pokrycia testami UI, stworzenie testów UI opartych na mockowanych responsach oraz testów wizualnych, zaimplementowanie testów warstwy API oraz testów kontraktów, stworzenie mechanizmu tworzenie dynamicznych środowisko dla każdego Pull Requesta, stworzenie panelu UI do obsługi dynamicznych środowisk, pełne przeniesienie infrastruktury deweloperskiej (agenty, vm'ki, środowiska, bazy danych) do Azure Cloud, przyspieszenie wykonywania testów UI do 6 min (600 testów UI), dzieki skorzystaniu z serwisu Azure Batch, i dynamicznie stawianych i usuwanych wirtualnych maszynach.

Prelekcja ma mieć charakter Case Study i jako QA-DEvops Lead projektu Signal chciałbym przedstawić uczestnikom, drogę jako przeszliśmy, aby osiągnąć najwyższy możliwy poziom automatyzacji w wytwarzania oprogramowania, który udało się osiągnąć przede wszystkim poprzez implementacje i zapewnienia pokrycia testami automatycznymi na różnych poziomach.


Partnerzy



Dołącz do wydarzenia!

Zapisz się do newsletter'a!  https://trojqa.pl/

Zostań prelegentem! https://trojqa.pl/zglos-swoje-wystapienie/

baner z logiem 3QA

Jesteśmy pasjonatami jakości. Od 2014 roku w Trójmieście tworzymy przestrzeń do wymiany wiedzy oraz integracji środowiska IT, któremu bliskie są promowane przez nas wartości.

3QA jest społecznością zorientowaną na szeroko rozumianą JAKOŚĆ w IT - dotyczącą zarówno firm, produktów, sposobów zarządzania czy myślenia, ale również konkretnych jednostek i zespołów.

3QA tworzą ludzie lubiący dzielić się wiedzą i wspólnie poszerzać horyzonty. 3QA to JA i TY.

Każdy z nas tworzy społeczność i wszyscy mamy prawo w niej działać, wpływać na jej kształt oraz z niej korzystać.



Zobacz również:

inne IT Testowanie Oprogramowania wydarzenia Gdańsk