To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet bezpłatny
już niedostępne -

Koncert w ramach 3 edycji Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucji kultury m.st. Warszawy.

W ubiegłym roku Royal String Quartet świętował 20-lecie działalności artystycznej. Lata intensywnej pracy przyniosły zespołowi niekwestionowane laury uznania na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że ugruntowało to ich pozycję jako jednego z najlepszych kwartetów smyczkowych. Koncertowali na wszystkich kontynentach podbijając publiczność w najważniejszych, prestiżowych salach. Ich dyskografia składa się z 10 albumów. Cztery pierwsze wydano w kraju, a dwa z nich zostały nagrodzone Fryderykami. Kolejne albumy były już wydawane przez renomowaną, brytyjską wytwórnię Hyperion.

Specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju Royal String Quartet przygotował wyjątkowy koncert, w którym znalazły się kompozycje: Arvo Pärta, Gregoria Allegriego, Jamesa MacMillana, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pawła Szymańskiego. Artyści dokonując wyboru starali się wskazać pierwiastek sacrum w bogatej twórczości wielkich mistrzów.

Mantra. Medytacja w ciszy. Skupienie. Powtarzane motywy Fratres (1985) Arvo Pärta budują most od muzyki współczesnej ku duchowej tradycji minionych stuleci. Miserere Allegriego (lata 30. XVII wieku), w oryginale chóralne opracowanie Psalmu 51, to jeden z najpilniej strzeżonych skarbów Kaplicy Sykstyńskiej. W tym programie łączy się z silnie zakorzenioną w rzymskokatolickiej tradycji muzyką MacMillana, katolickiego teologa i kompozytora. Jego Memento (1994) odwołuje się do praktykowanej na Hebrydach gaelickiej tradycji śpiewu psalmowego. Ważną częścią koncertu jest 3 Kwartet Smyczkowy Henryka Mikołaja Góreckiego. Liryczny charakter kompozycji o dominującej ekspresji cantabile zdradza już wymowny tytuł "…songs are sung". Wskazuje na pozamuzyczną inspirację utworu, którym był wiersz rosyjskiego poety Wielimira Chlebnikowa zawierający wers - "kiedy ludzie umierają, pieśni śpiewają". Całości dopełnia miniatura Szymańskiego (1992) z cyklu poświeconego pamięci Jerzego Stajudy, przez której delikatne pasmo przebijają XVIII-wieczne smyczkowe figury, echa początków kwartetowego gatunku.

Royal String Quartet wystąpi w składzie:
Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce
Elwira Przybyłowska - II skrzypce
Paweł Czarny - altówka
Michał Pepol - wiolonczela

Zobacz również:

koncerty wydarzenia 00-145 Warszawa