To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet bezpłatny
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Oba  koncerty odbywają się w ramach 3 edycji Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucji kultury m.st. Warszawy

Koncerty będą transmitowane na żywo przez Program Drugi Polskiego Radia. Na oba koncerty obowiązuje jedna wejściówka.

"z Katalogu Ptaków" MASECKI/ZIMPEL
godz. 19.30

Wybitny, francuski kompozytor, organista i pedagog Olivier Messiaen był jednym z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej. Jego bogatą i różnorodną twórczość wypełnia wyjątkowa mistyka nasycona pierwiastkiem sacrum. "Nie ma prawdziwej muzyki świeckiej, ani prawdziwej muzyki sakralnej, lecz jedynie rzeczywistość widziana z dwóch różnych stron" - powiedział kiedyś Messiaen i ta kwestia doskonale definiuje muzykę Mistrza, wyraża jego duchowe widzenie świata, z całą złożonością prawd i emocji, w zgodzie z naturą. Sam siebie uważał za ucznia natury, co na pewno miało wpływ na jego fascynację śpiewem ptaków. W 1952 roku napisał eksperymentalny utwór Le Merle Nor / Czarny Kos, który bazował na śpiewie kosa. Z czasem Messiaen włączał śpiew ptaków do większości swoich kompozycji, powoli stawał się on ich najważniejszym elementem. Zaowocowało to wydanym w 1958 roku zbiorem 13 utworów, wyszukanych poematów dźwiękowych, któremu Messiaen nadał tytuł Katalog Ptaków / Catalogue d'oiseaux.

Po "ptasie" kompozycje Messiaena, sięgnęło dwóch gigantów naszej muzyki improwizowanej, Marcin Masecki i Wacław Zimpel. To jedni z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków. Ich twórcza aktywność obejmuje bardzo szerokie spektrum stylistyczne, a mistrzowskie łączenie gatunków stało się znakiem rozpoznawczym. Obaj są wybitnymi instrumentalistami: Masecki gra na wszelkich instrumentach klawiszowych, a Zimpel, rozpoczynając karierę jako klarnecista obecnie jest wszechstronnym multiinstrumentalistą. Obaj są doskonałymi, wyrafinowanymi aranżerami i kompozytorami o nieokiełznanej wyobraźni.

Przygotowując specjalnie na Festiwal projekt "z Katalogu Ptaków" artyści odczytują Messiaena absolutnie po swojemu, z ogromną wrażliwością i na miarę muzyki XXI wieku. Proponują wsłuchanie się w brzmienie natury, uchwycenie jej niemal nieziemskiego wymiaru

BASTARDA "Nigunim"
godz. 20.30

Uwaga: Koncert rozpoczyna się tuż po koncercie "z Katalogu Ptaków".

Bastardę powołał do życia, ponad dwa lata temu, niezwykły twórca, klarnecista, improwizator i kompozytor Paweł Szamburski. Towarzyszą mu wybitni instrumentaliści - wiolonczelista barokowy Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym. Artyści tworzą współczesne i bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych wieków. Improwizując wokół archaicznych melodii budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, mistycznego wymiaru. Po zjawiskowej interpretacji utworów Petrusa z Grudziądza, po doskonałym, wydanym wiosną tego roku, albumie "Ars Moriendi" z kompozytorskimi perłami renesansowych twórców, Bastarda zabiera nas w kolejną, magiczną wyprawę. Muzycy sięgają tym razem ku religijnym żydowskim pieśniom bez słów - chasydzkim nigunom. Niguny to wyjątkowe modlitwy, za pomocą których, w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu, chasydzi docierają do "komnaty Boga". Bastarda, odkrywając piękno tych ekstatycznych pieśni, opracowuje je w charakterystyczny dla siebie sposób, filtrując przez unikalny i doskonale ukształtowany już muzyczny język zespołu. Powstające od XVIII wieku melodyjne, sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację i bardzo osobistą, wręcz intymną formę wypowiedzi. Bardzo inspirująca stała się także dla Bastardy muzyczna siła narracyjna nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, stanowiąc niejako istotę chasydyzmu, który oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną afirmacją życia. Mistyczne chasydzkie kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością, tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej urodzie.
Projekt "Nigunim" został przygotowany specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

Formację Bastarda tworzą:
Paweł Szamburski - klarnet
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy

Więcej informacji: www.muzykawiary.pl

Zobacz również:

koncerty wydarzenia 02-679 Warszawa