Nordic Talking Festival 5 | Norweski taniec ludowy | Warsztaty

28 Maja 2022, 14:30-16:30 (Sobota)

Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Ponieważ są to warsztaty taneczne, zachęcamy do rejestracji podwójnej - od razu z osobą towarzyszącą. Preferowana liczba uczestników to 15 par. W przypadku rejestracji pojedynczej, uczestnik warsztatów może zostać przypisany do losowego partnera/ losowej partnerki. Warsztaty

Ponieważ są to warsztaty taneczne, zachęcamy do rejestracji podwójnej - od razu z osobą towarzyszącą. Preferowana liczba uczestników to 15 par. W przypadku rejestracji pojedynczej, uczestnik warsztatów może zostać przypisany do losowego partnera/ losowej partnerki.

już niedostępne -

Lubisz tańczyć? Świetnie się składa! Na warsztatach z norweskiego tańca ludowego będzie sporo praktyki. - Skoncentrujemy się na tańcach wirowych. Zatańczymy polkę w kilku wariantach i popularny w całej Norwegii galop - zdradzają Nina Losnedahl i Astri Andrea Bjerkem, prowadzące warsztaty.

- Na warsztatach opowiemy krótko o tym, jak wyglądają norweskie tańce ludowe. Skoncentrujemy się przede wszystkim na jednej z czterech podkategorii, a mianowicie na tańcach wirowych. Zatańczymy jeden z nich: polkę, w kilku wariantach. Na jej przykładzie pokażemy w jak różny sposób, w zależności od obszaru geograficznego, można zatańczyć jeden taniec. Skupimy się na miejscach, z których pochodzimy. Zaprezentujemy między innymi polkę z Finnmarku i flaks z Verdalen. Zapoznamy się też z galopem tańczonym w całym kraju - opowiadają Nina Losnedahl i Astri Andrea Bjerkem, norweskie tancerki prowadzące warsztaty. - Galop ma metrum 4/4 i stosunkowo szybkie tempo. To bardzo żwawy taniec, wprawiający w dobry nastrój - zapewniają. Warsztaty odbywać się będą przy akompaniamencie muzyki na żywo granej na akordeonie przez Hildę Sofie Løken Taklo. 

Limit miejsc: 15 par / 30 osób


* * *

O PROWADZĄCYCH


Astri Andrea Bjerkem (ur. 1999) i Nina Losnedahl (ur. 1999) mają duże doświadczenie w prowadzeniu i rozpowszechnianiu tańca i kultury norweskiej. Obie wcześnie zaczęły tańczyć taniec ludowy - Nina w Nordland (północna Norwegia), a Astri Andrea w Trøndelag (środkowa Norwegia) i Oslo (wschodnia Norwegia). Zwykle tańczą z zespołem Leikarringen w BUL Oslo, a także w różnych innych grupach tanecznych.

Hilda Sofie Løken Taklo(ur. 1997) nie wyobraża sobie życia bez muzyki i tańca. Na akordeonie gra od 10 roku życia. Tytuł licencjata z muzyki ludowej obroniła na Uniwersytecie Południowo-Wschodniej Norwegii. Obecnie jest w trakcie studiów magisterskich z muzykoterapii.


* * * 

O FESTIWALU 


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii. 


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia. 

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Zobacz również:

kultura i sztuka Folklor Taniec Warsztaty wydarzenia Gdynia