To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rzeczy piękne: polskie firmy, polscy projektanci i polskie wyroby w II Rzeczypospolitej
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Polskie projektowanie dwudziestolecia międzywojennego, oparte o tradycje warsztatowe dawnego rzemiosła artystycznego oraz ludowego rękodzieła, naznaczone zostało postępującymi procesami modernizacyjnymi. Polska sztuka stosowana stała się poligonem poszukiwań narodowego stylu projektowego zręcznie łącząc tradycję z nowoczesnością, powstawanie kooperatyw
artystycznych oraz idee spółdzielczości zamazywały granice między elitarnymi dziełami sztuki i egalitarnymi "rzeczami pięknymi", zaś niewielkie manufaktury i firmy rodzinne przeistaczały się w coraz większe zakłady przemysłowe.
A wszystko to przy udziale znakomitych artystów, projektantów, doskonałych rzemieślników i solidnych wykonawców. Na wykładzie mowa będzie o wyrobach projektowych m.in. Spółdzielni Artystów ŁAD, Fabryki Żyrandoli Elektrycznych Antoniego Marciniaka, Zakładów Wyrobów Metalowych "Konrad, Jarnuszkiewicz i Ska" czy Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie.

W drugiej części zapraszamy na warsztaty manualne mające na celu ukazanie wyjątkowych wartości przedmiotów designu międzywojennego. Podejmiemy próby ukazania wartości sentymentalne, historyczne i kolekcjonerskie w ścisłej relacji z procesem projektowym i wykonawczym tamtej epoki. Warsztat poprowadzi Mirek Studniak.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia