To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  OP_TALKS | COMMON THREADS :: Oprowadzanie po wystawie z Małgorzatą Żerwe
już niedostępne -

OP_TALKS | COMMON THREADS :: Oprowadzanie po wystawie z Małgorzatą Żerwe

▪️Kiedy: 20.11.2024 | godz. 18:00
▪️Gdzie: Galeria, I p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
▪️Język: polski
▪️Wstęp wolny
▪️Ilość miejsc ograniczona

W ostatnim tygodniu trwania wystawy "COMMON THREADS" zapraszamy na oprowadzanie z Małgorzatą Żerwe, której prace stanowią część ekspozycji w Galerii OP ENHEIM. Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja, by wysłuchać opowieści artystki o jej twórczości, sztuce tkaniny w szerszym kontekście oraz o pracach innych artystów prezentowanych na wystawie.

Tytuł "COMMON THREADS" odnosi się do wspólnych wątków w sztuce włókna, które rozwijały się od lat 60. XX wieku do dnia dzisiejszego. Kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych przez kuratorkę Claudię Kudinovą prac, przedstawia nowatorskie dzieła artystów i artystek z Polski, Rumunii oraz byłej NRD, tworzących tkaniny artystyczne. Wystawa realizowana jest we współpracy OP ENHEIM z Galerie Volker Diehl z Berlina i prezentuje prace pochodzące z prywatnych kolekcji i archiwów artystycznych.

Artyści i artystki:
Zofia Butrymowicz / Ritzi Jacobi / Ritzi i Peter Jacobi / Klara Biro Jecza / Christa Jeitner / Jolanta Owidzka / Wojciech Sadley / Magda Ziman / Małgorzata Żerwe

Małgorzata Żerwe - artystka wizualna, dziennikarka, autorka reportaży i słuchowisk, tekstów o sztuce oraz prac z dziedziny sound art. Mieszka w Gdańsku i Berlinie. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby PWSSP w Gdańsku, zdobywając dyplom z Tkaniny Unikatowej w pracowni prof. Józefy Wnukowej w 1979 roku, wyróżniony wystawą w warszawskiej Zachęcie. Zrealizowała około 30 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech i USA oraz uczestniczyła w około 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Niemczech i na Węgrzech. Reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Zdobyła nagrody m.in. na Biennale Sztuki Gdańskiej (1981 i 1991), Tkanina wobec Sacrum (Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, 1988), a także 11. Biennale Miniatury Tkackiej w Szombathely (1996). Prace w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pod koniec lat 90. porzuciła monumentalną tkaninę przestrzenną na rzecz małych obiektów. Praca dźwiękowa "Stocznia. Suita Industrialna" została włączona do kolekcji "Polish Soundscapes". Od 1997 do 2018 roku pracowała w Polskim Radiu Gdańsk. Zajmowała się publicystyką kulturalną, reportażem i dokumentem artystycznym. Zrealizowała kilkaset reportaży społecznych i artystycznych oraz ponad 200 monograficznych audycji o artystach. Za reportaże zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach radiowych. Była kilkakrotnie nominowana do prestiżowych nagród: Premios Ondas, Prix Europa i Prix Italia. Jest laureatką Grand Prix Marulić 2015 i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy 2020. Współpracuje z niemieckimi stacjami radia publicznego oraz ABC i CBC. Moderuje dyskusje, prowadzi spotkania z twórcami z różnych dziedzin kultury i sztuki. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury 2000,2008, 2009 i 2018. W 2018 na indywidualnej wystawie "Pocztówki z cmentarza" w Gdańskiej Galerii Fotografii w Muzeum Narodowym w Gdańsku pokazała swoje prace fotograficzne. W 2020 wydała multimedialną (foto, teksty i dźwięk) książkę artystyczną "Życie grobowe". Rok 2024 był szczególny w biografii artystki: podwójna wystawa "69.Watki Małgorzaty Żerwe" w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Przestrzeni Sztuki WL4 z okazji jubileuszu 70. lecia prezentowała szerokie spektrum jej działalności. Wybór prac z tych wystaw jest obecnie prezentowany na wystawie "COMMON THREADS" w OP ENHEIM.

______

Organizator: OP ENHEIM | VOP
Współorganizator: Galerie Volker Diehl
Mecenas Honorowy: WOMAK
Partnerzy:KEIM, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska
Patroni medialni: Architectural Digest, SZUM, Rynek i Sztuka, Pismo Artystyczne Format

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Wrocław