To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY CZ. IV: PASAŻ WIECHA. WSPÓŁCZESNA WIDOKÓWKA
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Lista rezerwowa
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

W okresie PRL Domy Towarowe Centrum, ówczesny Pasaż Śródmiejski, budynek Rotundy PKO to miejsca, które - jako szalenie nowoczesne - często trafiały na warszawskie widokówki. A widokówki nie są "niewinne" - skupiają wzrok na wybranych krajobrazach lub fragmentach miasta, czyniąc je ikonicznymi. Służą do utrwalania tych widoków, które mają uchodzić za reprezentatywne, oficjalne, atrakcyjne. Fotografie używane do tego rodzaju masowych druków były szczególne - w sposobie ich komponowania można dostrzec nie tylko zasady fotografowania architektury, ale także polityczność tego typu obrazów. W okresie PRL, gdy ich wydawcami było państwo, widokówki prezentowały to, co widoczne z daleka, z wysoka, co widoczne od frontu i fasady, monumentalne i reprezentatywne.

Podczas warsztatu przyjrzymy się archiwalnym fotografiom i widokówkom przedstawiającym Pasaż Wiecha i Ścianę Wschodnią. Zinterpretujemy ich estetykę, próbując powiązać ją z polityką okresu przełomu lat 60-tych i 70-tych w Polsce. Następnie zastanowimy się nad współczesną funkcją "widokówki" i przemianą sposobu patrzenia, która wynika zarówno z transformacji ustrojowej, zmiany społecznej, ale także - technologicznej. Podczas warsztatu stworzymy alternatywne, współczesne widokówki z Pasażu Wiecha - kierując spojrzenie ku temu co lokalne, oddolne, problematyczne, niewidoczne z oddali, związane z codziennym życiem miasta.

Prosimy o przyniesienie na warsztat aparatu cyfrowego z czystą kartą pamięci i/lub smartfona. Uczestnikom zostanie udostępniony fragment tekstu z prośbą o przeczytanie go przed spotkaniem.

Agnieszka Pajączkowska - kulturoznawczyni, animatorka kultury i twórczyni interdyscyplinarnych projektów - fotograficznych i kulturalnych. Współpracuje m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Fundacją Archeologii Fotografii. Kuratorka i autorka tekstów naukowych i reportaży, publikowała m.in. w "Res Publice", "Dwutygodniku", "Krytyce Politycznej", "Widoku", "Wysokich Obcasach". Należy do sieci Latających Animatorów Kultury, współtworzy Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz oraz Kolektyw Terenowy.

www: http://agapajaczkowska.pl

Zobacz również:

kultura i sztuka Architektura Fotografia wydarzenia Warszawa