The International Development Academy for Women
5 Lipca 2024, 08:00 (Piątek) - 30 Września 2024, 00:00 (Poniedziałek)
Szanowni Państwo,
Z wielką przyjemnością zapraszamy do udziału w warsztatach dla kobiet międzynarodowych organizowanych w ramach projektu The International Development Academy for Women.
Projekt The International Development Academy for Women ma na celu wsparcie wielokulturowych kobiet na Podkarpaciu, które stało się centrum współpracy międzynarodowej i wsparcia dla uchodźców. Projekt koncentruje się na wspieraniu integracji, promowaniu współpracy międzykulturowej oraz rozwijaniu kompetencji kobiet poprzez różnorodne działania.
Główne Cele Projektu
1. Wspieranie integracji kobiet uchodźczyń: Pomoc w integracji społecznej i zawodowej, poprzez dostarczanie narzędzi i wsparcia niezbędnego do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym regionu.
2. Promowanie świadomości współpracy międzykulturowej i networkingu: Tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i budowania relacji między kobietami różnych narodowości.
3. Dostarczanie narzędzi do rozwiązywania problemów psychospołecznych: Organizowanie warsztatów i szkoleń mających na celu radzenie sobie z wyzwaniami psychicznymi i społecznymi.
4. Promowanie przedsiębiorczej współpracy między polskimi i ukraińskimi kobietami: Wspieranie inicjatyw biznesowych i współpracy gospodarczej między kobietami.
Grupa Docelowa
Projekt skierowany jest do 100 kobiet, w tym liderek społeczności lokalnych Podkarpacia, członkiń rad kobiet oraz uchodźczyń z Ukrainy przebywających na Podkarpaciu. Uczestniczki reprezentują różnorodne grupy wiekowe, zawodowe oraz społeczno-kulturowe.
Konferencja: Wielokulturowość
Data: 26 sierpnia 2024
Godzina: 11:00-12:30
Miejsce: Urban Lab Rzeszów
11:00 - 12:00 - Otwarcie konferencji: Prezentacja wyników badań na temat potrzeb ukraińskich uchodźczyń w województwie podkarpackim
Uroczyste otwarcie konferencji przez organizatorów. Przedstawienie wyników badań dotyczących potrzeb ukraińskich uchodźczyń na Podkarpaciu, omówienie najważniejszych wniosków i rekomendacji. Wystąpienie ekspertów, którzy przedstawią szczegółowe analizy i propozycje działań.
Konferencja inauguracyjna oparta na badaniach dotyczących oceny potrzeb ukraińskich uchodźczyń
i liderek na Podkarpaciu posłuży jako platforma do prezentacji wyników, podnoszenia świadomości, wspierania współpracy i mobilizowania zasobów w celu sprostania zidentyfikowanym potrzebom i wyzwaniom. Poniżej znajduje się szczegółowy zarys przebiegu konferencji:
- Prezentacja wyników badań
- Wielokulturowa debata kobiet międzynarodowych
- Tworzenie sieci i mobilizacja zasobów
- Dialog polityczny i rzecznictwo
- Uwagi końcowe
12:00 - 13:00 - Networking międzynarodowy po angielsku: Budowanie sieci współpracy
i wymiana doświadczeń
Sesja networkingowa, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać międzynarodowe kontakty, wymienić się doświadczeniami oraz pomysłami na współpracę ponad granicami. Sesja będzie prowadzona w języku angielskim, aby umożliwić szeroką komunikację międzynarodową. Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w moderowanych dyskusjach przy stolikach tematycznych.
Warsztat dla Uchodźczyń, Cudzoziemek i Polek
Data: 04 września 2024
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Centrum Integracji Międzynarodowej Feniks
10:00 - 10:15 - Rejestracja i powitanie uczestniczek: 25 kobiet
Przybycie uczestniczek, rejestracja oraz powitalna kawa i herbata. To czas na pierwsze nieformalne rozmowy oraz nawiązanie kontaktów. Uczestniczki otrzymają materiały konferencyjne i harmonogram dnia.
10:15 - 11:00 - Wprowadzenie do warsztatu: cele i oczekiwania
Oficjalne rozpoczęcie warsztatu przez prowadzącą. Przedstawienie agendy oraz omówienie głównych celów i oczekiwań. Każda uczestniczka przedstawi się i podzieli swoimi oczekiwaniami.
Grupowy coaching rozwojowy: Warsztat z certyfikowanym coachem, który pomoże uczestnikom zdefiniować cele zawodowe i osobiste oraz opracować strategie ich osiągnięcia.
Diagnoza mocnych stron i talentów: Za pomocą narzędzi takich jak testy psychometryczne i interaktywne warsztaty, kobiety będą mogły odkryć swoje główne mocne strony i talenty, co pomoże w dalszym planowaniu ścieżki kariery.
11:00 - 12:30 - Sesja 1: Wymiana dobrych praktyk - prezentacje uczestniczek
Prezentacje doświadczeń i najlepszych praktyk w pracy na rzecz integracji oraz wsparcia kobiet w regionie ale też międzynarodowo. Prezentacje będą miały na celu pokazanie różnorodności podejść oraz inspirację do wdrażania nowych rozwiązań. Każda prezentacja potrwa około 10 minut, po której będzie czas na pytania i dyskusję. Prezentować swoje doświadczenia będzie min. 5 kobiet. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki przybliżające kobiety do jedności
i społeczeństwa wielokulturowego na podstawie wzorów 5 różnych państw ze wskazaniem sposobów i narzędzi.
Diagnoza blokujących przekonań: Praca nad identyfikacją i przełamywaniem barier psychologicznych, które mogą hamować rozwój osobisty i zawodowy skupiając się na aspektach wielokulturowych.
Ścieżka rozwoju: Opracowanie indywidualnych planów rozwoju zawodowego i osobistego, z określeniem kroków do ich realizacji oraz skupiając się na aspektach wielokulturowych.
12:30 - 13:00 - Przerwa kawowa
Przerwa na kawę, herbatę i przekąski. Czas na odpoczynek oraz dalsze nieformalne rozmowy i networking.
13:00 - 14:30 - Sesja 2: Wymiana spostrzeżeń - dyskusja panelowa
Panel dyskusyjny moderowany przez członkinie Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet, w którym uczestniczki będą mogły podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań i szans związanych z integracją w wielokulturowym społeczeństwie. Dyskusja koncentruje się na realnych problemach i proponowanych rozwiązaniach w kwestii współpracy międzynarodowej kobiet zarówno osobiście jak i zawodowo. Spisany zostanie katalog wyzwań z jakimi uchodźczynie i kobiecy z innych Państw muszą się mierzyć w Polsce.
14:30 - 15:00 - Dyskusja grupowa: Stworzenie katalogu atrybutów społeczeństwa wielokulturowego według cudzoziemek
Praca w grupach nad stworzeniem katalogu zawierającego rekomendacje i pomysły na budowanie społeczeństwa wielokulturowego. Każda grupa przedstawi swoje wnioski
i propozycje na forum. Postaramy się w grupie 25 kobiet międzynarodowych odpowiedzieć na wyzwania z jakimi mierzą się uchodźczynie i cudzoziemki.
15:00 - 15:45 - Prezentacja wyników dyskusji
Prezentacja rezultatów pracy grupowej. Każda grupa przedstawi swoje wnioski, które będą omówione i poddane dalszej dyskusji. Podsumowanie najważniejszych punktów i ustalenie kolejnych kroków przy współpracy z członkiniami Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet. Uchodźczynie i cudzoziemki zaproszone zostaną do współtworzenia rad kobiet na podkarpaciu w kolejnych kadencjach.
15:45 - 16:00 - Podsumowanie i zakończenie warsztatu
Podsumowanie całego dnia, omówienie najważniejszych wniosków i refleksji. Podziękowanie uczestniczkom za aktywny udział, wręczenie certyfikatów uczestnictwa oraz zaproszenie do dalszej współpracy. Opracowanie raportu po warsztacie.
Warsztat dla Ambasadorek Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet
Data: 07 września 2024
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Centrum Integracji Międzynarodowej Feniks
10:00 - 10:15 - Rejestracja i powitanie uczestniczek
Rejestracja uczestniczek, powitanie oraz możliwość nawiązania pierwszych kontaktów przy kawie i herbacie. Rozdanie materiałów informacyjnych dotyczących warsztatu i agendy dnia.
10:15 - 11:00 - Wprowadzenie do warsztatu: cele i oczekiwania
Przedstawienie agendy warsztatu, omówienie celów oraz oczekiwań. Wprowadzenie uczestniczek i prowadzących. Omówienie najważniejszych tematów, które będą poruszane podczas warsztatu oraz korzyści płynących z udziału. Omówienie zagadnień teoretycznych
i praktycznych pracy w środowisku wielokulturowym społecznie i zawodowo. Moderować ten moduł będą przedstawicielki Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet.
Strategia rozwoju współpracy kobiet na arenie międzynarodowej i wielokulturowej: Dyskusje i warsztaty na temat najlepszych praktyk w budowaniu skutecznych międzynarodowych sieci współpracy kobiet i integracji kulturowej.
11:00 - 12:30 - Sesja 1: Praca z cudzoziemkami - strategie i dobre praktyki
Prezentacje oraz dyskusje na temat skutecznych strategii i praktyk w pracy z cudzoziemkami. Omówienie konkretnych przykładów oraz wyzwań i sposobów ich przezwyciężania. Uczestniczki będą mogły zadawać pytania i dzielić się własnymi doświadczeniami. Praca warsztatowa w grupach diagnozująca najtrudniejsze obszary we współpracy międzynarodowej.
Opracowanie rekomendacji dla samorządów i społeczności lokalnych: Przygotowanie propozycji działań, które władze lokalne mogą wdrożyć w celu wspierania integracji kobiet i promowania wielokulturowości.
12:30 - 13:00 - Przerwa kawowa
Czas na odpoczynek, kawę, herbatę i przekąski oraz nieformalne rozmowy. Uczestniczki będą miały możliwość kontynuowania dyskusji rozpoczętych w pierwszej sesji oraz nawiązywania nowych kontaktów.
13:00 - 14:30 - Sesja 2: Wzmacnianie kompetencji lokalnych i regionalnych liderek
Warsztat poświęcony wzmacnianiu kompetencji liderek lokalnych i regionalnych. Omówienie kluczowych umiejętności i narzędzi, które mogą pomóc w skutecznym prowadzeniu inicjatyw i projektów. Praktyczne ćwiczenia i studia przypadków z udziałem mentorek międzynarodowych, które wskażą w jaki sposób pracować ze społecznością kobiet z różnych państw świata i na co należy być szczególnie wrażliwym.
14:30 - 15:00 - Dyskusja grupowa: Wymiana doświadczeń i budowanie sieci wsparcia
Podział na grupy robocze, w których uczestniczki będą mogły wymieniać się doświadczeniami i pomysłami na budowanie silnych sieci wsparcia. Każda grupa opracuje swoje rekomendacje, które zostaną zaprezentowane na forum a następnie w raporcie opublikowane na stronie internetowej oraz w social mediach by służyły innym liderkom.
Plan edukacyjny na nadchodzący rok: Opracowanie planu szkoleń, wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych, które mają na celu dalsze budowanie międzynarodowej współpracy między kobietami.
15:00 - 15:45 - Prezentacja wyników dyskusji
Prezentacja wyników pracy grupowej, omówienie kluczowych wniosków i rekomendacji. Dyskusja na temat możliwości implementacji proponowanych rozwiązań w praktyce.
15:45 - 16:00 - Podsumowanie i zakończenie warsztatu
Podsumowanie całego dnia, refleksje i wnioski końcowe. Podziękowanie uczestniczkom za udział i zamknięcie warsztatu. Wręczenie certyfikatów uczestnictwa i zaproszenie do dalszej współpracy.
Serdecznie zapraszamy do udziału w inicjatywach mających na celu podniesienie standardu życia kobiet wielokulturowych oraz uchodźczyń na Podkarpaciu. Wierzymy, że dzięki wzajemnemu wsparciu i współpracy możemy wspólnie zmieniać rzeczywistość na lepsze.
Miejsce
3 Maja 13, Rzeszów