XIII Eko Wyzwania - Zielona Energia

21 Września 2021, 09:30-15:40 (Wtorek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  REJESTRACJA
już niedostępne -

Eko Wyzwania to konferencja ekologiczna dla samorządowców i przedsiębiorców, wszystkich, którym "eko tematyka" jest bliska.
Czy są szanse w najbliższym czasie na ekologiczną energię z przynajmniej 90% udziałem? Jeśli tak, to kiedy i kto będzie początkiem tych zmian? Czy będzie to odpowiedź na zmiany prawa czy może biznes, przemysł wybiorą OZE jako pierwsze w odpowiedzi na wzrastające ceny gazu, prądu i uprawnień do emisji? Nie zabraknie bloku o ekologicznym mieście i w nim o ekologicznym budownictwie.
XIII Eko Wyzwania będą składać się z trzech części.

Eko Wyzywania to około 150 uczestników, wśród nich właściciele firm, zarządzający przedsiębiorstwami, samorządowcy, przedstawiciele nauki i NGO's oraz politycy - wszystkich łączy mianownik - szeroko rozumiana ekologia.

XIII Eko Wyzwania będą składać się z trzech części.

Pierwsza to panele dyskusyjne oraz prelekcje (studium przypadku). Po przerwie kawowej druga część także poświęcona dyskusjom i wystąpieniom. Trzecia część będzie miała charakter networkingowy. Przy ekologicznym i wegetariańskim poczęstunku będzie to chwila na: poznanie się, rozmowy w kuluarach, wymianę poglądów, zapoznanie się z ofertą stoisk i - miejmy nadzieję - początek współpracy, bo taki jest główny cel tej konferencji.

Gościem XII Eko Wyzwań będzie Marcin Popkiewicz, fizyk, kreator trendów, naukowiec z Ziemia na Rozdrożu i przybliży temat: "Energia po nowemu: ABC"

Radosław Gawlik - Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA; współtworzący Dolnośląski Alarm Smogowy. w rządzie Jerzego Buzka pracował jako wiceminister środowiska - porozmawiamy o bieżących wyzwaniach w polskiej energetyce.

Jak kryzys klimatyczny zmienia życie miast i jakie wzywania przed nimi stawia, opowie w czasie XIII EKO WYZWANIA - ZIELONA ENERGIA Paweł Karpiński Radny Wrocławia - przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia.

Spotykamy się 21 września w Hotel Ibis Styles Wrocław Centrum; plac Konstytucji 3 Maja 3, Wrocław. Uwaga, to jeden z kilku hoteli tej sieci we Wrocławiu, jest zlokalizowany nieopodal Dworca Głównego PKP. Dla osób przyjeżdżających samochodem, parking hotelowy jest bezpłatny. Należy pobrać bilet, a przed wyjściem przedstawić go w recepcji hotelu, zaznaczając, że jest się uczestnikiem Eko Wyzwań. Od 9.00 trwa rejestracja, część merytoryczną zaczynamy o 9.30, a koniec wydarzenia przewidziany jest na 15.40.

Bezpłatny udział w konferencji po wcześniejszej rejestracji.

Partnerzy konferencji:

Partnerzy Główni:

Atlas Ward Polska, Viessman, Eneris Surowce, Toyota Centrum Wrocław, BNP Paribas Bank Polska

Partnerzy wspierający:

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A,E.ON edis energia

Program Konferencji

9.00 - 9.30 - rejestracja

9.30 - 9.40 - rozpoczęcie, przywitanie gości

9.40 - 9.55 - Prezydent Miasta Wrocławia Jacek Sutryk - Polityka klimatyczna miasta

9.55-10.10 - Paweł Karpiński Radny Wrocławia- przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia - Adaptacja miast do zmian klimatu

10.10-10.20 - Atlas Ward Polska Katarzyna Minkiewicz - manager ds. zrównoważonego rozwoju - Zrównoważony rozwój w budownictwie

10.20-10-35 - Toyota Centrum Wrocław - Andrzej Szałek ekspert Toyota Motor Poland - Wodór- paliwo przyszłości i przyszłość polskiej polityki energetycznej

10.35-10.55 - Viessmann - Łukasz Sajewicz dyrektor d/s klientów strategicznych - Wykorzystanie OZE w systemach microgrid MEB- Zielonej Wyspy Energetycznej

10.55-11.30 -Panel dyskusyjny: Zielone Miasto.

Zagadnienia:

Miasto - rozwiązania samorządowe na "zazielenienie miast" ale także wybory samych mieszkańców. Jak miasto powinno dostosowywać się do zmian klimatu, które już zachodzą i jak im zapobiegać na przyszłość. Począwszy od komunikacji przez budownictwo, politykę miejską dotyczącą zieleni, po realizację na przykład uchwał antysmogowych. Sprawdzimy czy są szanse na racjonalne zarządzanie zasobami (woda, energia). Oczywiście będziemy rozmawiać o kosztach i finansowaniu programów. W tej dyskusji poruszymy kwestię transportu, także tego indywidualnego. W sytuacji, kiedy komunikacja zbiorowa nie jest w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowania mieszkańców miast - niezależnie od wielkości - ale i wsi - tych mieszkańcy muszą dojeżdżać do miast, alternatywą ciągle sprawdzającą się jest własny samochód. Czy galopujące ceny paliw zachęcą nas do korzystania z hybryd, samochodów elektrycznych czy może od razu pominiemy etap półśrodków i sięgniemy po napęd wodorowy? Oczywiście nie unikniemy tematów takich jak jakość powietrza i odpady.

Przemysł i budownictwo. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki jest budownictwo. Popyt na kolejne inwestycje, mimo na przykład pandemii, stale rośnie. Dotyczy on także budownictwa przemysłowego. Od fabryki, przez hale magazynowe, po biurowce - rosną kolejne budowle w naszym krajobrazie. Czy zatem można budować w zgodzie ekologią? Jak przedstawia się korzystanie z materiałów i infrastruktury, które mogą oszczędzać energię, wodę? Czy są szanse na większy udział OZE w tej dziedzinie, także w rozwiązaniach hybrydowych. Porozmawiamy o tym, co już udało się osiągnąć w tej dziedzinie i o planach na przyszłość. Będziemy także nawiązywać w rozmowie do oszczędności finansowych jakie idą w parze z rozwiązaniami ekologicznymi. Postaramy się także odnieść do kwestii norm ISO, które poniekąd wymuszają systemowo rozwiązania ekologiczne, a które firmy niezależnie od wielkości coraz chętniej wprowadzają.

Udział wezmą:

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dr Roman Szełemej - Prezydent Miasta Wałbrzycha; Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, Paweł Karpiński Radny Wrocławia- przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia; dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego; Alicja Chybicka - senatorka, wice przewodnicząca Komisji Środowiska, członkini Komisji do spraw Klimatu w Senacie RP, Łukasz Sajewicz dyrektor d/s klientów strategicznych Viessmann; Andrzej Szałek ekspert Toyota Motor Poland; Dorota Włoch - wiceprezes Grupy ENERIS; Adam Wąsiewicz - BNP Paribas; przedstawiciele firm: Atlas Ward Polska, Katarzyna Szymczak-Pomianowska - Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Przerwa kawowa do 11.30 - 12.00 przerwa

Cz. 2

12.00-12.15 - Katarzyna Szymczak-Pomianowska - Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Od likwidacji niskiej emisji po wspieranie rozwiązań niskoemisyjnych we Wrocławiu.

12.15-12.30 Dorota Włoch - wiceprezes Grupy ENERIS - Odpady i gospodarka odpadami jako źródło Zielonej Energii

12.30-12.45 EKO-WSPÓLNOTA Z ZYSKIEM - Adam Wąsiewicz - BNP Paribas

12. 45 - 13.15 Marcin Popkiewicz - Energia po nowemu: ABC

13.15 -13.30 Radosław Gawlik -Transformacja energetyczna a Turów

13.30-13.40 Anna Sobolak Stowarzyszenie Biorecykling - Biorecykling odpowiedzią na zmiany klimatu.

13. 40 - 13.50 Gren Cleanic, dyrektor Łukasz Koch- Elektrostatyka - ekologiczny sposób dezynfekcji urządzeniami Victory Innovations

13.50 -14.20 Panel dyskusyjny: Zielona energia

Zagadnienia:

Spojrzymy na wyzwania z szerszej perspektywy, także w wymiarze globalnym i poruszymy w zasadzie najważniejszy temat, czyli kryzys klimatyczny oraz transformację energetyczną, która nas czeka. Jakie przed nami - z punktu widzenia globalnego, ale i lokalnego - stoją opcje wyboru, jakie decyzje i ich konsekwencje i jakie scenariusze są możliwe - o tym będziemy dyskutować.

Radosław Gawlik - prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA; Łukasz Sajewicz dyrektor d/s klientów strategicznych Viessmann; Dorota Włoch - wiceprezes Grupy Eneris; Katarzyna Szymczak-Pomianowska - Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju; Paweł Karpiński Radny Wrocławia- przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia; Marcin Popkiewicz - analityk trendów; Michał Wołodźko dyr. Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.;  Andrzej Sobolak, prezes Stowarzyszeni Biorecykling, ekspert ds. gospodarki odpadami.

14.20 - 15.45 - Lunch oraz networking

Zobacz także:

www.ekopraktyczni.pl

www.ekowyzwania.com.pl

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Wrocław