To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Premiera przewodnika "Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice"
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

"Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice" to pierwszy wrocławski przewodnik po plenerach i obiektach znanych z dużego i małego ekranu. Opowiadamy w nim o kilkudziesięciu wrocławskich filmach i serialach zrealizowanych na przestrzeni ostatnich stu lat. Pokazujemy filmowe oblicza ulic, zaułków, placów i wielu zabytkowych obiektów. Zaglądamy na dawne i współczesne plany filmowe, przytaczamy wspomnienia reżyserów i opinie recenzentów. Opowieści filmowe ilustrujemy fotosami, werkami i wycinkami prasowymi, które z pewnością zainteresują miłośników Wrocławia i X muzy. Spośród wielu filmów i seriali nakręconych w Rynku i jego okolicach wybraliśmy te, które uważamy za szczególnie ważne i charakterystyczne dla wybranych przez nas miejsc i obiektów.

Bogdan Bernacki
Małgorzata Urlich-Kornacka


Partnerami przewodnika są Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu i Dolnośląskie Centrum Filmowe.


O przewodniku

"Z biegiem czasu oczywistością staje się fakt, że filmowy Wrocław jest dla polskiego kina tym, czym dla Mozarta była muzyka, a dla Roberta Lewandowskiego jest piłka. Pełna pasji i erudycji publikacja autorstwa Bogdana Bernackiego i Małgorzaty Urlich-Kornackiej pomaga wzmocnić świadomość i wiedzę o tym niezwykłym, magicznym wręcz połączeniu, między stolicą Dolnego Śląska a rodzimą kinematografią. Połączeniu, którego liczne owoce odnajdziemy w najważniejszych polskich filmach i serialach".

dr Robert Banasiak, dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu

"Trzydzieści opowieści o pięćdziesięciu dziewięciu filmach - tyle mieści w sobie przewodnik po samym tylko wrocławskim Rynku i jego okolicach. Autorzy - przewodnicy po Wrocławiu i pasjonaci filmu (twórcy profilu Filmowy Wrocław na FB) - proponują wycieczkę po centrum miasta znanego z licznych produkcji filmowych. Ich opowieści dotyczą tyleż filmów, co obiektów w topografii miasta, które można zwiedzić w ciągu jednodniowego spaceru. Atrakcyjne fotosy i pocztówki ubogacają publikację, która z jednej strony jest zachętą do odkrywania wrocławskich plenerów (grały one Strasburg, Berlin, Wiedeń, Rotterdam, Warszawę i… oczywiście Wrocław), a z drugiej - stanowi świadectwo jakże bogatego dziedzictwa filmowego miasta".

dr hab. Andrzej Dębski, Uniwersytet Wrocławski

"Niebagatelnym atutem publikacji «Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice» jest drobiazgowość Autorów połączona z dużą wiedzą na temat kina polskiego, wielką miłością do Wrocławia oraz pasją w odkrywaniu i opisywaniu jego uroków. Książka jest doskonałą pozycją dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć z innego punktu widzenia na filmy zrealizowane w stolicy Dolnego Śląska oraz poznać kulisy ich powstawania. Gratuluję Autorom!".

dr Jarosław Grzechowiak, PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Wrocław