Ekumeniczny Festiwal Wokalny Adventus - koncert Doron Schleifer i Corina Marti 27 XI
27 Listopada 2022, 19:00 (Niedziela)

W ostatnią niedzielę listopada (27.11), rozpoczynającą Adwent, zapraszamy na pierwszy, inauguracyjny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego ADVENTUS. Koncert odbędzie się w Kościele pw. Św. Piotra Apostoła o godz. 19:00
Obowiązują bezpłatne wejściówki.
Podczas pierwszego koncertu z udziałem zagranicznych gwiazd, zaprezentowana zostanie sakralna muzyka żydowska.
- Doron Schleifer - wokal / Dyrygent i dyrektor muzyczny Chóru Synagogi w Bazylei (Szwajcaria)
- Corina Marti - clavisimbalum, flety(Szwajcaria)
Wystąpią wyjątkowi Goście:
Doron Schleifer - wokal / Dyrygent i dyrektor muzyczny Chóru Synagogi w Bazylei (Szwajcaria)
Kontratenor. Studiował w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca oraz w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, gdzie uczył się u Evelyn Tubb, Anthony'ego Rooleya, Gerda Türka i Andreasa Scholla. Występował z takimi zespołami, jak Jerusalem Baroque Orchestra, Barrocade Colective czy Ta Opera Zuta. W Europie Doron koncertuje regularnie z Schola Cantorum Nürnberg; z Ensemble La Morra oraz z La Capella Reial de Catalunya pod dyrekcją Jordi Savalla. Jest członkiem męskiego zespołu wokalnego Profeti della Quinta. Regularnie współpracuje z Coriną Marti, wykonując muzykę średniowieczną, renesansową i żydowską. Poza działalnością śpiewaczą Doron jest dyrygentem i dyrektorem muzycznym Chóru Synagogi w Bazylei. Założony ponad 80 lat temu, jest jedynym chórem w Europie, który istniał bez przerwy podczas II wojny światowej i holokaustu, zachowując swoje tradycje do dziś.
Corina Marti - clavisimbalum, flety(Szwajcaria)
Wirtuozka klawesynu, znana z wyrazistych i ekspresyjnych interpretacji muzyki dawnej, bardzo często tej mało znanej lub niemal zapomnianej, jest dobrze znana w środowisku miłośników muzyki dawnej. Studiowała grę na klawesynie i flecie prostym w Konserwatorium w Lucernie, a następnie muzykę średniowieczną w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Na co dzień łączy działalność pedagogiczną (prowadzi klasy fletu i wczesnych instrumentów klawiszowych w Scholi Cantorum Basiliensis) z solową (i zespołową) karierą muzyczną. Pod koniec lat 90., razem ze swoim mężem, polskim lutnistą Michałem Gondko, założyła zespół La Morra, z którym wykonuje przede wszystkim repertuar późnośredniowieczny i renesansowy. Wspólnie z członkami La Morry odkrywają i nagrywają także perły polskiej muzyki dawnej. Jest również najlepszą dziś autorką wykonań Jana z Lublina, która upowszechnia w świecie utwory spisane przez lubelskiego duchownego w Tabulaturze z XVI w.
___
Nowy festiwal w Lublinie promuje wokalne tradycje muzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej.
Festiwal ekumeniczny ADVENTUS 2022 nawiązuje do wielokulturowego i wieloreligijnego dziedzictwa Lublina, a jego wysoka wartość artystyczna jest skierowana nawet do doświadczonych i wyedukowanych odbiorców i pasjonatów muzyki.
Festiwal składa się z czterech koncertów głównych, wykonywanych w lubelskich kościołach, w każdą niedzielę czasu adwentu.
Miejsce
Ul. Królewska 9, Lublin