To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Rezerwacja biletów obowiązuje do 30 min przed spektaklem.
Bilet normalny w cenie 30 zł, bilet ulgowy w cenie 15 zł (uczniowie, studenci, doktoranci, seniorzy, osoby uprawnione do zniżki ulgowej)
Bilety do wykupienia w kasie Sali Koncertowej na godzinę przez spektaklem. Płatność tylko gotówką.
Rezerwacja biletów na spektakl

Rezerwacja biletów obowiązuje do 30 min przed spektaklem.
Bilet normalny w cenie 30 zł, bilet ulgowy w cenie 15 zł (uczniowie, studenci, doktoranci, seniorzy, osoby uprawnione do zniżki ulgowej)
Bilety do wykupienia w kasie Sali Koncertowej na godzinę przez spektaklem. Płatność tylko gotówką.

już niedostępne -

Materia zaprasza na najnowszy spektakl Jacka Owczarka, choreografa współpracującego z wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce, którego autorskie spektakle takie jak Re;akcje i Zdarzenia Pracownia Fizyczna, SzaZa i Goście pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i Europie.

Premiera Lithos odbędzie się w Łodzi w dniu 2.10.2021, a kolejna prezentacja już 3.10.2021.

GDZIE

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

REZERWACJE/BILETY

Wstęp na spektakl jest biletowany. Bilet normalny w cenie 30 zł, bilet ulgowy w cenie 15 zł.

Bilety do kupienia w kasie Sali Koncertowej na godzinę przed spektaklem.

Jedna osoba może zarezerwować do 4 biletów.

DOSTĘPNOŚĆ

Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie posiada ograniczeń wiekowych

kontakt: materia@materialodz.pl


O SPEKTAKLU

Syzyf patrzy, jak kamień w kilka chwil spada w dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę. Interesuje mnie Syzyf podczas tego powrotu, podczas tej pauzy. Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem. Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna. Ten czas, który jest jak oddech i powraca równie niezawodnie jak przeznaczone mu cierpienie, jest czasem świadomości Syzyfa. W każdej z owych chwil, kiedy ze szczytu idzie [..] jest ponad swoim losem. Jest silniejszy niż jego kamień. [...] Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom. Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym."

Albert Camus Mit Syzyfa


Lithos [λίθος] w języku starogreckim oznacza kamień. Twórcę spektaklu interesuje droga pod górę, na szczyt własnych możliwości, a jednocześnie droga w której ważniejsze od szczytu są porażki. Idąc za myślą Camus o micie Syzyfa, to nie wchodzenie wyżej jest momentem mocy, ale chwila, gdy pod ciężarem próby trzeba się cofnąć. W porażce bowiem człowiek jest w stanie odnaleźć siłę do tego, by pójść wyżej. Tańczący dźwigają Lithos z gracją i pięknem swojego zmagania, aż wreszcie dochodzą tam, gdzie każdy z nas chce być - do siebie w pełni.

Jacek Owczarek, choreograf od dekady związany z Łodzią i dyrektor Materii, w swoim najnowszym spektaklu łączy doświadczenie pracy nad postacią w tańcu współczesnym z dramaturgią tańca. Młodzi, niezwykle zdolni tancerze i tancerki występujący w spektaklu mają za sobą wiele projektów tanecznych i udział w festiwalach takich jak Warsaw CI FLOW International Dance Festival, Warsaw Dance Days, Strefa Ruchu w Toruniu i SoloDuo w Budapeszcie. Do tworzenia spektaklu i pracy z tancerzami zaprosił choreografa Witolda Jurewicza, dramaturga Elżbietę Chowaniec z którą współpracuje od lat oraz pochodzącego w Łodzi, tworzącego obecnie w Berlinie młodego kompozytora Pimona Leklera. Minimalistyczną scenografię stworzył Wojciech Stefaniak, współpracujący z najważniejszymi scenami w Polsce. 

Spektakl jest kolejną profesjonalną, repertuarową propozycją Materii dla łódzkiej publiczności, po spektaklu dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry. Obydwa spektakle rozpoczynają w październiku tournee po Polsce i będą prezentowane regularnie w Łodzi w 2022 roku.


Lithos

choreografia i reżyseria: Jacek Owczarek

współpraca: Witold Jurewicz

muzyka: Pimon Lekler

dramaturgia: Elżbieta Chowaniec

scenografia: Wojciech Stefaniak

koncepcja kostiumów i reżyseria światła: Katarzyna Stochalska

konsultacje merytoryczne: Paweł Skalski

taniec: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba

koordynacja: Teofila Włodarczyk

Cytat wg. wyd. A. Camus, Dwa eseje. Mit Syzyfa. Artysta i jego epoka, tłum. J. Guze, Warszawa 1991

producent: Materia

czas trwania: 40'

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Łódź