Spektakl "Dzieci Powstania'44"

29 Listopada 2021, 18:30 (Poniedziałek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Widowisko musicalowe "Dzieci Powstania '44" w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ to niezwykły spektakl, którego głównymi bohaterami są dzieci, a ich historia nierozerwalnie związana jest z doświadczeniem okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego.

Autorką i choreografką spektaklu jest Joanna Woszczyńska, która zdecydowała się opowiedzieć o wojnie widzianej z perspektywy młodego człowieka oraz współczesnej trzynastoletniej dziewczynki przy pomocy tańca współczesnego i piosenek z okresu Powstania Warszawskiego zaaranżowanych przez Adrianę Pogodę-Kołodziejak.Dramat dzieci i towarzyszące im emocje został przedstawione przez kilkudziesięcioosobową grupę niezwykle utalentowanych aktorów, tancerzy i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 8-18 lat, którzy wcielają się w role małoletnich bohaterów z Powstania Warszawskiego.

Scenariusz spektaklu został oparty na relacjach osób, które jako dzieci przeżyły Powstanie Warszawskie, a ich traumatyczne wspomnienia zostały opublikowane w następujących publikacjach: "Dzieci '44" - Jerzego Mireckiego, "Asiunia"- Joanny Papuzińskiej oraz "Kamienie też czasem płaczą" - Bogumiła Janusza Żórawskiego.

Spektakl jest skierowany zarówno do widzów dorosłych, jak i do młodszej publiczności, szczególnie do młodzieży w wieku szkolnym, ponieważ stanowi ważną lekcję historii i patriotyzmu.

Premiera spektaklu odbyła się 14 listopada 2014 roku w Siedlcach. Przedstawienie "Dzieci Powstania'44 wystawione było już ponad sto razy m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim i Białej Podlaskiej. Fragmenty grane były również dla Polonii w Monachium oraz podczas Pucharu Świata w Pradze. 18 marca 2019 roku spektakl wystawiony był aż trzykrotnie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie na Litwie.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Pruszków