To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
już niedostępne -

Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Karty Historii". W sobotę, 18 lutego naszym gościem będzie dr hab. Tomasz Stryjek - historyk i politolog. Prof. Stryjek wygłosi wykład poświęcony XX i XXI-wiecznej historii Ukrainy. W czasie spotkania zostaną również zaprezentowane wybrane wiersze w języku ukraińskim w interpretacji Oleny Turbau - aktorki kijowskiego teatru "Osobliwości" i Olega Dracza - ukraińskiego aktora, reżysera i wykładowcy.

W ciągu ostatniego roku na oczach całego świata Republika Ukrainy zaliczyła z wynikiem jednoznacznie pozytywnym najtrudniejszy egzamin, jaki może stanąć przed państwem we współczesnym świecie - test obrony przed najazdem na całe swoje terytorium. Wśród źródeł tego sukcesu warto uwzględnić nie tylko kompetencje i determinację ekipy młodych ludzi, która stanęła na czele państwa w 2019 r. W takich sytuacjach, jak obecna w Ukrainie, istotne znaczenie ma także etos narodowy, na który składają się dawne wojny oraz pamięć o nich, i który może być budowany przez państwo już w czasie trwania konfliktu zbrojnego. Przyjrzenie się temu, jakie wojny Ukraina wygrała i przegrała w XX w., i jak budowała wtedy swój etos narodowy w oparciu o pamięć o nich, a także temu, jak walczy i buduje ten etos obecnie, będzie przedmiotem spotkania w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie 18 lutego 2023 r. o godzinie 15.00.

Dr hab. Tomasz Stryjek - historyk i politolog, profesor Instytut Studiów Politycznych PAN oraz Collegium Civitas w Warszawie, kierownik Zakładu Badań nad Historią i Pamięcią Europy Wschodniej w tym Instytucie, autor publikacji o historii narodowych ideologii i historiografii oraz polityce pamięci Ukrainy i innych krajów współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej.

Olena Turbau - aktorka kijowskiego teatru "Osobliwości"

Oleg Dracz - ukraiński aktor, reżyser, dramaturg, pedagog

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Pruszków