"Wędrówka Nabu" - spektakl inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego
11 Maja 2025, 12:30-13:30 (Niedziela)

Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie!
Tym razem zapraszamy dzieci od 9. roku życia i ich opiekunów na wyjątkowy spektakl "Wędrówka Nabu" - poruszającą opowieść o dzieciach, które z powodu wojny i biedy muszą opuścić swoje domy i szukać nowego, bezpiecznego miejsca na świecie. spektakl oparty na bajce Jarosława Mikołajewskiego - jednego z najważniejszych polskich autorów dziecięcych.
To historia pełna emocji i pięknych obrazów - z muzyką na żywo i opowieściami, które zostają w sercu na długo. Twórczynie spektaklu, Anna Woźniak i Joanna Sarnecka z grupy Opowieści z Walizki, w subtelny i zrozumiały sposób pokazują, z jakimi trudnościami mierzą się dzieci w różnych częściach świata.
Po spektaklu zapraszamy chętne dzieci na krótkie warsztaty, gdzie wspólnie porozmawiamy o tym, czym jest migracja, dlaczego nie wszystkie dzieci mają takie same szanse i dlaczego warto być uważnym na potrzeby innych.
‼️Na warsztaty obowiązują oddzielne zapisy. 👉 https://app.evenea.pl/event/878214-42/
"Wędrówka Nabu" opowiada o dzieciach żyjących w drodze, kruchych i drobnych, nie mających wpływu na swój los. To dzieci codziennie migrujące z krajów ogarniętych wojną i ubóstwem. Czasem z rodzicami, a czasem zupełnie same, przedzierają się przez granice, podróżują pontonami przez Morze Śródziemne, konfrontują się ze strażnikami w mundurach, zmagają z głodem. Ukazując ich los, twórczynie przedstawienia - Anna Woźniak i Joanna Sarnecka - pragną uwrażliwić młode osoby na problemy, z którymi mierzą się ich rówieśnicy. Nie każde bowiem dziecko ma szansę uczyć się, kochać, bawić czy choćby nie chodzić głodne.
- Bądźmy z nimi, otwórzmy nasze domy, domagajmy się miejsca dla ludzi, którzy po prostu tak jak my chcą żyć, mieć co jeść, uczyć się, cieszyć i kochać. Żaden mur nie może być odpowiedzią na te pragnienia. Świat wokół małej bezbronnej Nabu nie jest jednak taki zły. Piękna przyroda, inni niż ludzcy świadkowie i leśni pomocnicy towarzyszą dziewczynce w drodze. Oni także opowiedzieli nam tę historię. A czy Nabu się uda? Tego nigdy nie wiemy - mówią twórczynie, Anna Woźniak i Joanna Sarnecka.
Ania Woźniak - opowiadaczka, badaczka, animatorka kultury. Od 2015 r. współtworzy Opowieści z Walizki - kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania. W 2020 r. nagrała z przyjaciółmi płytę Wyliczanki Wydzieranki z tradycyjnymi wyliczankami dziecięcymi we współczesnych alternatywnych aranżacjach. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Joanna Sarnecka - antropolożka kultury, etnografka, artystka działająca w obszarze sztuki opowiadania. Współtworzy kolektyw Opowieści z Walizki. Angażuje się w projekty na styku sztuki i działań społecznych Prowadzi także projekty związane z dziedzictwem kulturowym (zadomowieniwdziedzictwie.pl). Autorka prozy poetyckiej "Dziennik uciekiniera", tekstów krytycznych dotyczących literatury (kwartalnik literacki Fraza) i sztuki tańca (m.in. taniecpolska.pl, NieTakt), pisze teksty piosenek i opowiadania.
- Treść spektaklu powstawała we współpracy z psychologami - Natalią Gutowską i Kamilą Poznańską.
- Wydarzenie trwa godzinę.
- Maksymalna liczba gości - 60
- Ze względu na temat, spektakl jest przeznaczony dla dzieci od lat 9.
Zapraszamy!
Miejsce
3 maja 8a, Pruszków