Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Uwaga szum!
12 Grudnia 2021, 12:00

W świecie dzieci i dorosłych dużo się dzieje. Ulice miast są hałaśliwe i kolorowe, a dzień wypełniony zadaniami, które trzeba szybko realizować. Ten pośpiech sprawia, że w głowie zaczynają wirować myśli i trudno jest się skupić, tym bardziej, że rozpraszają nas także powiadomienia z Internetu. Podczas warsztatu zastanowimy się nad tym, co przeszkadza, a co pomaga w koncentracji. Potem własnemu szumowi i harmonii nadamy plastyczną formę. Ustalimy się z jakimi barwami i kształtami się kojarzą i jaką mają kompozycję. Na koniec przyjrzymy się kontrastowi między nimi.

Warsztat ma na celu zwrócenie uwagi na to jaki wpływ na funkcjonowanie człowieka ma przeciążenie nadmiarem bodźców i jaki jest związek szumu informacyjnego z podatnością na manipulację i skutecznością fake-newsów. Drugim założeniem jest ukazanie, że szum i chaos tak samo jak harmonia i cisza mogą być wizualizowane i przedstawiane za pomocą środków plastycznych w sztuce. Zarówno oglądanie jak i tworzenie sztuki może służyć wyciszeniu i ćwiczeniu koncentracji. Uczestnicy dowiedzą się jak szum informacyjny wpływa na umysł. Obejrzą także przykłady dzieł plastycznych o charakterze harmonijnym i chaotycznym. Wykonają ćwiczenia dotyczące kolorystyki i kompozycji. Pobudzą swoja wyobraźnię. Zastanowią się co wprowadza ich w stan spokoju i niepokoju. Nauczą się nadawać swoim emocjom plastyczny kształt.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu "ARTIFAKE: Art Invades Fakes/ARTIFAKE Polska - sztuka przeciw propagandzie". Więcej na: www.arttransparent.org

Prowadzenie:

Maria Marszałek - absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium "European Museum of the Year Award", nauczyciel akademicki, współautorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz" i wielu działań edukacyjnych. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.

Adriana Myśliwiec - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje jako projektantka. Autorka aranżacji przestrzeni wystaw, scenografii a także licznych projektów graficznych. Tematyka jej prac artystycznych dotyczy tworzenia wizualnych narracji oraz zagadnień związanych z przedmiotem, jako nośnikiem pamięci. 

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Wrocław