To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Pokazy fotoesejów
już niedostępne -

Pokazy zdjęć i spotkania autorskie z wybitnymi polskimi fotografkami i fotografami. Wszystkie prezentacje odbędą się na parterze Concordii Design, w sali Kamienica. 

  • godz. 13.20 - 13.50  "Portrety "NIEME KINO" zaprezentują Iwona El-Tanbouli-Jabłońska i Maciej Jabłoński.

"NIEME KINO" - portrety twórców filmowych, to cykl fotografii przedstawiających ludzi związanychz X muzą. Przed obiektywem stanęli znani reżyserzy, aktorzy i kompozytorzy.

- Naszymi bohaterami były wspaniałe osobowości, które same tworzą nową rzeczywistość właśnie na potrzeby filmu. Interesowało nas, czy poddadzą się naszej wizji i czy wejdą w nową rolę? - tak o portretach mówią autorzy.

Projekt rozpoczął się w 2004 roku i trwał później przez kolejne 7 lat. Wszystkie fotografie zostały zrobione aparatem wielkoformatowym.

  • godz. 13.55 - 14.25 "Portret artystyczny, inspiracja prosto z NYC" zaprezentuje Kasia Idzkowska.

Na spotkaniu przedstaw zdjęcia z obecnie prowadzonych projektów: "That's NYC Jazz, Babe", oraz "Show Must Go On". Prezentowane fotografie przedstawiają portrety oraz kulisy sceny artystycznej. Kasia Idzkowska opowie w skrócie o swojej twórczości i pracy zagranicą. O tym, jak rzuciła bankowość, aby podążać za swoją pasją.


  • godz. 14.30 - 15.15 "Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś" zaprezentuje Tomasz Tomaszewski.

Spotkanie dotyczyć będzie najnowszej książki autora wydanej w 2023 roku. Tomasz Tomaszewski poruszy przy okazji takie zagadnienia jak metafora i interpretacja fotografii, oraz wyświetli pokaz zdjęć, które we fragmencie znalazły się w omawianej publikacji.

Książka zatytułowana The World is Where You Stop (Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś) została złożona ze 150 czarno-białych fotografii reprezentujących wyobraźnię, interpretację, zadumę oraz refleksję autora. Tomasz Tomaszewski jako niespieszny przechodzień według słów profesora Tadeusza Gadacza, który napisał z tej okazji esej zatytułowany "Udźwignąć społeczeństwo", zostawia nam ślady pamięci, zatrzymany w migawce świat i zabiera czytelnika w fotograficzną podróż, w której jak mówi sam autor:
- Wybrany kadr staje się niejako całym światem, a ja odkrywam, że jest on nie tylko dziwniejszy niż sobie wyobrażałem, ale dziwniejszy niż mogę sobie wyobrazić.

  •  godz. 15.30 - 16.00 "Podniebne obrazy" zaprezentuje Marcin Giba.

Podniebne Obrazy to kilka cykli długoterminowych. Projekt "Natural" pokazuje polski krajobraz, w który zaingerował przemysł. Marcin nie estetyzuje zachodzących zmian, ale stara się dokumentować fakt, że z połączenia tego, co dzikie i ucywilizowane wyłania się jakiś nowy rodzaj kosmosu. Seria "Human on earth" opiera się na zjawisku pareidolii, polegającym na dostrzeganiu w przypadkowych szczegółach konkretnych kształtów, najczęściej przypominających ludzką twarz. Z kolei zestaw zdjęć pod tytułem "Minimal, animal, faces" koncentruje się na porze roku najtrudniejszej do latania ze względu na warunki atmosferyczne, ale za to najbardziej fotogenicznej. Śnieżna zima pozwala wydobywać z białego tła subtelne struktury, tworzące monochromatyczne wzory i minimalistyczne formy.

Od 2023 roku jest fotografem ambasadorem marki LEO.

  • godz. 16.05 - 16.35 Pokaz Agaty Grzybowskiej   

W pracy dokumentalnej interesuje ją człowiek i jego historia. Opowiada historie osób wykluczonych, często zapomnianych i niesłyszanych. Mocno wierzy, że każdy ma prawo  do opowiedzenia własnej historii.

  • godz. 16.40 - 17.10  Spotkanie z Chrisem Niedenthalem, legendarnym fotografem przemian społeczno - politycznych Polski i Europy. 

O Autorach:

Iwona El Tanbouli-Jabłońska, jurorka w konkursie fotografii górskiej LaMPA, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11. Fotografią zajmuje się od 20 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując trudne społecznie tematy. Jest laureatką międzynarodowych konkursów fotograficznych oraz podwójną laureatką Grand Press Photo. Zajmuje się fotoedycją, prowadzi warsztaty wyjazdowe oraz stacjonarne, przeglądy portfolio, bywa jurorką w konkursach fotograficznych.

Równocześnie zajmuje się projektowaniem graficznym. Wykonała kilka redesignów makiet magazynów outdorowych i lifestylowych. Obecnie skupia się na projektowaniu różnego rodzaju publikacji głównie książek i foto książek. Jest podwójną laureatką Grand Front, konkursu grafiki prasowej, za okładki National Geographic Polska. Wielokrotnie nagradzana przez National Geographic Society za najlepsze layouty.

Maciej Jabłoński, fotograf współpracujący z National Geographic Polska, filmowiec, właściciel studia fotograficzno-filmowego F11, które jest partnerem konkursu fotografii górskiej LaMPA. Absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Tworzy projekty filmowe i dokumentalne. Jego ostatni film Selma, którego akcja toczy się na Antarktydzie, zdobył wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Był wyświetlany m. in. w USA, Argentynie, Chinach, Korei Południowej, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Danii, Albanii. Obecnie jest dostępny w regularnej ramówce programowej Planete+.Jako fotograf - lubi opowiadać o świecie i jego zależnościach, odpowiedzialnym działaniu i związku człowieka z naturą. Kocha góry, podróże w mało uczęszczane zakątki świata, jest amatorem wspinaczki górskiej i biegów ultra. Jego zdjęcia były publikowane m. in. w magazynach National Geographic Polska, ULTRA, Trail czy Traveler. Jest dwukrotnym laureatem w konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo.

Kasia Idzkowska jest międzynarodową artystką. Ugruntowała swoją pozycję jako fotograf Nowojorskiej sceny muzycznej. Od 2016 roku pracuje nad projektem, pt.: "That's NYC Jazz, Babe" fotografując kulisy sceny jazzowej. Jej portfolio łączy fotografię artystyczną i komercyjną, a prace pojawiały się na okładkach płyt oraz publikacjach, tj. Warner Music, Agora i Kayax, HighNote. Prezentowała je również w wielu uznanych galeriach na całym świecie, a w lutym 2024 roku na solowej wystawie w Rezydencji Ambasadora w Waszyngtonie. Lubi łączyć dwa ulubione gatunki fotografii, swobodnie poruszając się pomiędzy dokumentem, a portretem. Z pasji dofotografii podróżuje też samotnie po świecie realizując indywidualne reportaże.

Ostatnie wyróżnienia:

Zwyciężczyni Grand Prix Jazz World Photo 2020,

I miejsce International Photography Awards IPA 2022 w kategorii Wydarzenie/koncert. Projekt pt. "That's NYC Jazz, Babe",

I miejsce International Photography Awards IPA 2023 w kategorii: Ludzie/Styl Życia. Projekt pt. "Show Must Go On".

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue.Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie - inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, Wszystko może być wszystkim, Gypsies, Happyland, Black Magic Woman, Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, Bułgarii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Marcin Giba, polski fotograf, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, dyrektor artystyczny Rybnik Foto Festivalu, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, czynny w zawodzie fotografa od ponad 20 lat, zdobywca kilkudziesięciu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Powrócił do autorskiej wypowiedzi, gdy w połowie 2018 roku kupił drona i uzyskał potrzebne uprawnienia. Szybko okazało się, że nowy obiektyw, mający początkowo uzupełniać ofertę komercyjną Marcina Giby o zdjęcia "z lotu ptaka", pozwolił mu na nowo odkryć radość tworzenia i… Śląsk, miejsce, w którym mieszka.

Aktualnie autor eksploruje artystycznie temat hałd - najbardziej charakterystycznego elementu górnośląskiego krajobrazu, w którym poszukuje motywów abstrakcyjnych. Powstające prace tworzą cykl "Śląskie monstra".

Agata Grzybowska (ur. 1984 ) Artystka wizualna, fotografka dokumentalna. Ambasadorka Leica Camera Poland. Ukończyła fotografię na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi, prowadzi zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS.

Chris Niedenthal Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski, gdzie mieszka do dziś. W latach 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem "Newsweek", "Time Magazine", "Der Spiegel". Jako fotoreporter robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ 2004), "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse 2006), "In Your Face" (Edition Fototapeta 2011), "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989", "Chris Niedenthal 1989. Rok nadziei" (BOSZ 2017) .W 2011 ukazała się jego autobiografia "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy).Regulamin Photo Summit Day

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Wrocław