To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Concordia_Talks - spotkanie z Filipem Springerem
już niedostępne -

Concordia_Talks 

Spotkanie z Filipem Springerem

Prowadzenie: Joanna Burska - Kopczyk

21.03, godz. 18.00

Wstęp wolny


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Filipem Springerem, poświęcone premierze jego najnowszej książki "Szara godzina."

Filip Springer

Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

"Szara godzina"
"Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji" - pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura.

Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?

Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. I sprawdza, czy nawet ostrożne, ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem.


Filip Springer

Urodził się w 1982 roku w Poznaniu. Pisarz i fotograf. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz stypendysta VII Agency Masterclass w Mediolanie. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Za debiutancką "Miedziankę. Historię znikania" (2011) nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Gdynia i Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współtwórca Szkoły Ekopoetyki (wraz z prof. Julią Fiedorczuk), pomysłodawca i współtwórca literackiego Festiwalu po Drodze. Kurator projektu fotograficznego Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji.

Joanna Burska - Kopczyk 

Projektantka komunikacji, usług i doświadczeń, badaczka, strateżka, facylitatorka warsztatów projektowych. Od 7 lat wspiera strategiczne organizacje - zarówno w obszarze projektowania usług, optymalizacji procesów, tworzenia strategii marki i jej komunikacji, jak również w realizacji procesów brandingowych. W oparciu o myślenie projektowe współpracowała z wieloma instytucjami zarówno w sektorze publicznym, jak i w sektorze prywatnym. Od 2015 roku spełnia się w roli wykładowczyni akademickiej, gdzie w ramach pracy w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia w obszarach takich jak service design, design thinking, design research, participatory design. 





    Zobacz również:

    kultura i sztuka wydarzenia Wrocław