"Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii" Spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską
3 Września 2024, 18:00 (Wtorek)
Concordia Design, Poznań Zobacz na mapie
Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu #ConcordiaTalks. Tym razem naszą gościnią będzie autorka książki "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii" - Agnieszka Pajączkowska.
Prowadzenie: Agnieszka Budnik (Raport z literatury)
📅 3.09.2024
🕐 godz. 18:00
📍 Concordia Design, sala Luna
Chłopska fotografia - ta rodzinna, prywatna - nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część "narodowego dziedzictwa", a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.
Agnieszka Pajączkowska opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje dotyczące historii ludowej. Rdzeniem książki pozostaje pytanie, czym właściwie jest to, co widzimy. Czego fotografia nie pokazuje i nie rozstrzyga? To nie tyle opowieść o osobach widocznych na zdjęciach, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali - fotografach i fotografkach, o ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności.
Agnieszka Pajączkowska - kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna, animatorka kultury, współautorka książki A co wyście myślały? (wraz z Aleksandrą Zbroją), autorka projektu i książki Wędrowny Zakład Fotograficzny oraz książki eseistycznej Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki oraz Odkryć Empiku. Dwukrotna stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego w obszarze sztuk wizualnych (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2016 roku otrzymała tytuł "Kulturystki Roku" przyznawany przez Radiowy Dom Kultury, w 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody im. Stanisława Barańczaka.
Agnieszka Budnik - literaturoznawczyni, krytyczka i aktywistka literacka, redaktorka i translatolożka. W pracy naukowej skupia się na współczesnych nagrodach literackich, literaturze najnowszej, rynku książki i życiu literackim. Opowiada o tym w popularnonaukowym podcaście Raport z literatury.
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Miastem Poznań #poznanwspiera oraz Fundacją VOX Artis.
Miejsce
ul. Zwierzyniecka 3, Poznań