Konferencja Dzikie Trójmiasto

25 Kwietnia 2025, 09:00 (Piątek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bilet wstępu Dzikie Trójmiasto
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

DZIKIE TRÓJMIASTO to interdyscyplinarna inicjatywa zrzeszająca naukowców, przyrodników i aktywistów, której celem jest uwidocznienie kluczowych wyzwań związanych z przyrodą Trójmiasta. Tworzymy przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, wspierając osoby badające, chroniące i kształtujące miejskie ekosystemy. Naszym priorytetem jest sieciowanie ludzi i inicjatyw w oparciu o aktualne ustalenia naukowe oraz skuteczne wdrażanie rozwiązań dostosowanych do lokalnych realiów. Działamy na styku nauki, administracji i działalności obywatelskiej, współpracując z urzędnikami, radami dzielnic i zarządcami terenów. Dzięki temu innowacyjne pomysły mają realną szansę na implementację w skali miejskiej. Organizujemy wykłady, warsztaty i prelekcje, promując świadome podejście do ekologii miejskiej. Chcemy rozszerzyć nasze działania o publikacje w mediach społecznościowych, nagrania wideo oraz działalność dziennikarsko-medialną, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zapewnić trwałość przekazu. Dzięki współpracy różnorodnych środowisk dążymy do tego, aby Trójmiasto stało się miejscem zrównoważonego współistnienia ludzi i przyrody. Nasze pierwsze spotkanie odbyło się we współpracy z Centrum Wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności. Kolejne miało miejsce w 2024 roku w Sopocie, w Art Inkubatorze. W kwietniu 2025 roku zapraszamy na trzecie wydarzenie, tym razem w Hevelianum.

Harmonogram wydarzenia w Hevelianum

📅 25 kwietnia 2025

🕘 9:00 - 9:30 | Otwarcie

🕤 9:30 - 10:30 | Czynna ochrona ptaków w Trójmieście

🎤 Jakub Typiak - ornitolog, popularyzator wiedzy o ptakach, autor książki Gdynia: ptasie miasto. W swoim wystąpieniu omówi skuteczne metody ochrony ptaków w miejskiej przestrzeni, odwołując się do konkretnych przykładów z Trójmiasta.

🎤 Ewelina Kurach - Sowy w mieście - Ewelina Kurach, koordynatorka kampanii Sowy Pomorza i działaczka Stowarzyszenia Ochrony Sów, opowie o występowaniu sów w Trójmieście, ich roli w ekosystemach miejskich oraz metodach ich ochrony. Przybliży także wyzwania związane z ich obecnością w zurbanizowanym środowisku i sposoby wspierania tych ptaków.

🕥 10:30 - 11:30 | Karta dla drzew 

Tematyka:
● Główne założenia Karty dla Drzew i jej znaczenie dla ochrony zieleni miejskiej
● Arbotagi - nowoczesny system numeracji drzew
● Aktualny stan zieleni miejskiej w Gdańsku i wyzwania przyszłości
● Dyskusja o wdrażaniu Karty i zaangażowaniu społecznym

🎤 Michał Szczepankiewicz - aktywista, inicjator idei Gdańskiej Karty dla Drzew, omówi społeczne inicjatywy na rzecz zieleni.

🎤 Jakub Chorodyński - przedstawiciel Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, podzieli się perspektywą administracyjną.

☕ 11:30 - 11:45 | Przerwa

🕦 11:45 - 13:15 | Miasto dla owadów zapylających

🎤 Kamila Chomicz - inicjatorka Dzikiego Trójmiasta, dokumentalistka dzikich pszczół, przedstawi interdyscyplinarne spojrzenie na ochronę zapylaczy w miastach.

🎤 Joanna Roczyńska - Znaczenie i dobó r roś lin pokarmowych dla zapylaczy - edukatorka, współtwórczyni platformy dzicyzapylacze.pl, omówi rolę roślin pokarmowych i aktualne zagrożenia dla zapylaczy.

🍽 13:15 - 14:00 | Przerwa na poczęstunek

🕑 14:00 - 16:00 | Użytki ekologiczne Gdańska🎤 dr hab. Mateusz Ciechanowski, prof. UG - uznany biolog i ekolog, specjalizujący się w ekologii kręgowców, a zwłaszcza nietoperzy. Współautor licznych publikacji naukowych oraz doradca w zakresie ochrony przyrody. Jego badania nad użytkami ekologicznymi i korytarzami ekologicznymi miast przyczyniły się do skuteczniejszej ochrony obszarów zielonych. W swojej prelekcji przedstawi aktualny stan i perspektywy rozwoju użytków ekologicznych w Gdańsku, podkreślając ich kluczową rolę w zachowaniu bioróżnorodności i środowisk miejskich.

Tematyka:
● Jakie użytki ekologiczne ustanowiono w Gdańsku?
● Plany rozszerzenia sieci użytków ekologicznych
● Praktyczne wyzwania związane z ochroną tych obszarów
● Znaczenie dla zachowania bioróżnorodności

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Gdańsk