To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Miejsce i czas wydarzenia:
Główny Kampus KUL ‒ Centrum Transferu Wiedzy, al. Racławickie 14, sala CTW-408, III piętro
19.06.21, godz. 21.30

Ze względu na reżym sanitarny dostępna dla uczestników jest ograniczona liczba miejsc. Prosimy stosować się do zaleceń zawartych w Regulaminie wydarzenia dostępnym na stronie festiwalu: http://www.eastestfestiwal.eu oraz na profilu wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/eastestfestiwal. W budynku obowiązuje zakrywanie ust i nosa, dystans oraz dezynfekcja rąk.

Prosimy o przybycie ok. 15 min. przed rozpoczęciem spotkania.
Koncert tradycyjnych pieśni karpackich - Zespół Wernyhora - Daria Kosiek, Anna Oklejewicz & Maciej Harna (wokal, lira korbowa i inne)

Miejsce i czas wydarzenia:
Główny Kampus KUL ‒ Centrum Transferu Wiedzy, al. Racławickie 14, sala CTW-408, III piętro
19.06.21, godz. 21.30

Ze względu na reżym sanitarny dostępna dla uczestników jest ograniczona liczba miejsc. Prosimy stosować się do zaleceń zawartych w Regulaminie wydarzenia dostępnym na stronie festiwalu: http://www.eastestfestiwal.eu oraz na profilu wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/eastestfestiwal. W budynku obowiązuje zakrywanie ust i nosa, dystans oraz dezynfekcja rąk.

Prosimy o przybycie ok. 15 min. przed rozpoczęciem spotkania.

już niedostępne -

fot. Adam JaremkoKoncert tradycyjnych pieśni karpackich Zespołu Wernyhora - Daria Kosiek, Anna Oklejewicz & Maciej Harna (wokal, lira korbowa i inne) w ramach East est - II Festiwalu Wschodnich Podróży


fot. Adam Jaremko (Daria) i M. Grzywaczewski (Maciej)


Daria Kosiek, Anna Oklejewicz i Maciej Harna tworzą sanocki zespół Wernyhora. Z jednej strony to doskonali i doświadczeni multiinstrumentaliści. Maciej - twórca i lider Orkiestry Jednej Góry Matragony (główne nagrody na Festiwalu Mikołajki Folkowe, Festiwalu Nowa Tradycja) i współpracownik legendarnego KSU, w Wernyhorze odpowiada za aranżację i grę na lirze korbowej. Anna - z wykształcenia skrzypaczka zafascynowana jest dawnymi instrumentami smyczkowymi. Gościnnie gra w zespole Matragona, a także poszerza skład zespołu KSU. Jest twórczynią projektu Kraina Ziemi (autorka muzyki i aranżacji) i członkinią zespołu Perunwit. W sanockim zespole gra na viella, viola da gamba i skrzypcach. Z drugiej zaś to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne Darii rozwijane pod okiem mistrzów z Ukrainy. Artystka jest członkinią zespołu Widymo (od 2011) i folkowej Kapeli na Dobry Dzień (od 2018). Była zwyciężczynią w kategorii solistów Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie (2019), Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (2019) i laureatką nagrody specjalnej im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2021).

Muzycy w 2020 roku dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" zrealizowali projekt "Bojkowski głos Bieszczadu". W ramach swych muzycznych działań dokonali odważnych aranżacji tradycyjnej muzyki bojkowskiej, która przyniosła im Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych (2020), a także I Nagrodę na Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja (2021).

W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe we współczesnych aranżacjach. Utwory te pochodzą z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreślają cudowne dźwięki liry korbowej i instrumentów dawnych w połączeniu z niepowtarzalnym kobiecym głosem.


Idea East est - Festiwalu Wschodnich Podróży zrodziła się z chęci zapełnienia luki na mapie spotkań podróżniczych w Polsce. Dominują wśród nich wydarzenia o charakterze ogólnym, a niewiele jest takich, które akcentują tematykę wschodnią. Europa Wschodnia i Azja to interesujący konglomerat kultur i religii: chrześcijaństwa, prawosławia, islamu, hinduizmu, buddyzmu oraz społeczeństw wyrosłych na komunizmie. Mamy czas globalizacji. Większość rejonów świata jest już dostępna dla turystów. Czasem jednak brakuje odwagi, aby wybrać się gdzieś na Wschód, zwłaszcza w pojedynkę. Orient jest znany w niewielkim jeszcze stopniu. Niektóre miejsca odbierane są nadal jako mało dostępne, nieprzychylne przybyszom czy wręcz niebezpieczne. Coraz większa obecność w Polsce mieszkańców krajów sąsiednich oraz napływ do Europy ludności muzułmańskiej skłania do zapoznania się z nowymi kulturami. 

W ramach Festiwalu tematyka orientalna rozumiana jest szeroko. Poruszane są zagadnienia dotyczące Polski Wschodniej, bliższych i dalszych rejonów Europy i Azji, poczynając od krajów byłego Związku Radzieckiego, a na wyspach japońskich i Polinezji kończąc.

Akcent położony jest na spotkania z podróżnikami, którzy opisują swoje wyprawy, stosując różne formy literackiej wypowiedzi: powieść, reportaż, felieton, publikacja w Internecie itp. 

Planowane są kolejne edycje Festiwalu w cyklu rocznym, na które będą zapraszani również podróżnicy, pisarze i artyści zagraniczni. W trakcie kolejnych odsłon organizatorzy, poza tematyką ściśle orientalną, postarają się rozszerzyć spojrzenie o inne regiony świata w wymiarze współpracy Wschodu z Zachodem, przenikania się idei i społeczności. W tym kontekście wymyślony został tytuł wydarzenia - "East est" ("East" - "Wschód" rozumiany jako region świata po angielsku, "est" - "jest" po łacinie) jako gra słowna akcentująca połączenie aspektów wschodnich z zachodnimi.

Zapraszamy na pozostałe wydarzenia festiwalowe w dniach 18, 19 i 20 czerwca 2021 roku.

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka KUL, Fundacja Rozwoju KUL i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Więcej na stronie: http://www.eastestfestiwal.eu oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/eastestfestiwal


Miejsce: Główny Kampus KUL ‒ Centrum Transferu Wiedzy, al. Racławickie 14, sala CTW-408, III piętro

Jak trafić?


Zobacz również:

kultura i sztuka Góry Koncert Muzyka Podróże Turystyka Wokal wydarzenia Lublin