Archi-Foto spacer: "Via Arcy-Biurowce - architektura wnętrz od modernizmu do architektury współczesnej" | 14 Weekend Architektury w Gdyni
27 Sierpnia 2024, 16:00-18:00 (Wtorek)
16:00-18:00 | Archi-Foto spacer: "Via Arcy-Biurowce - architektura wnętrz od modernizmu do architektury współczesnej"
- start: Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24,
- prowadzenie: narracja Robert Chrzanowski (badacz architektury oraz przewodnik gdyńskiego modernizmu) oraz Sebastian Szostek, architekt, fotograf
Najnowsza, festiwalowa edycja spaceru architektoniczno-fotograficznego - architektury wnętrz pt "Via Arcy-Biurowce". Szczególnie ciekawą stroną poznawczą wydarzenia, może stanowić zestawienie kilkunastu różnych projektów architektonicznych z różnych okresów i dekad. Analizę porównawczą obiektów i miejsc, ułatwi nam duet przewodników, ekspertów - w tym znakomity fotograf, architekt Sebastian Szostek oraz historyk, badacz modernizmu Gdyni - Robert Chrzanowski, wieloletni przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Nowoczesne, modernistyczne obiekty biurowe z I poł. XX w. nazywano "maszynami do pracy i zarabiania". Te pierwsze, często przypominały wnętrza nowoczesnych fabryk, z wielkimi kubaturowo, salami "operacyjnymi" opartymi na założeniu "otwartego planu", a także możliwie obfitych przeszkleń, z reguły długich rzędów tzw. okien pasmowych lub jak w przypadku Gmachu Poczty Polskiej i Telegrafu, czy budynku Banku Polskiego, okna nasuwające skojarzenia do przeszkleń obiektów sakralnych czy dworców kolejowych.
W ubiegłym roku prezentowaliśmy oddane stosunkowo niedawno do użytku ultranowoczesne kompleksy K2, Officer, czy SQUARE. Kolejne imponujące realizacje powstają aktualnie m.in. w strefie nadmorskiej tzw. Waterfront Gdynia oraz przy ulicy Kazimierza Górskiego. Współczesne wnętrze biurowe jednak także miejsca o kameralnej, przytulnej skali, pomysłowo zaprojektowane i zaadaptowane w przestrzeniach modernistycznych kamienic Śródmieścia Gdyni np. na potrzeby pracy biur w systemie coworkingu, czyli pracy dzielonej. Powracają w nowej, interesującej odsłonie biura w obiektach z końca lat 90. I początku nowego millenium (np. w zespole Sea-Towers, obiektach po-portowych). Dzisiaj normą już jest zasada lepiej naprawić i dostosować niż zupełnie wykluczyć. Stąd nie brak propozycji nowych miejsc w lokalizacjach poindustrialnych czy na styku miasta z portem, zaprojektowanych z inwencją i wyobraźnią.
W czasie wtorkowego spaceru, będziemy mogli także "zajrzeć" i sfotografować do ok. 6-7 wybranych i omawianych wnętrz, a także na przykładzie projektów, planów architektonicznych poznać i ocenić ekspresową ewolucję wizji, idei oraz szczegółowych rozwiązań funkcjonalnych wnętrz biurowych, w tym najnowsze trendy oparte m.in. na procesach testów in situ, oraz badań i eksperymentów społecznych w kooperacji z przyszłymi użytkownikami.
Miejsce
10 Lutego 24, Gdynia