To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
miejsce: Nabrzeże Pomorskie (Molo Południowe), vis a vis Kasy Biletowe Żeglugi Gdańskiej (al. Jana Pawła II 2)
Wypłynięcie statku o g. 8:15, należy przybyć ok. 15 min. przed wypłynięciem z biletem imiennym
narracja Anna Orchowska
Archi Port | Ikony Portu Morskiego, rejs statkiem | Weekend Architektury 2023

miejsce: Nabrzeże Pomorskie (Molo Południowe), vis a vis Kasy Biletowe Żeglugi Gdańskiej (al. Jana Pawła II 2)
Wypłynięcie statku o g. 8:15, należy przybyć ok. 15 min. przed wypłynięciem z biletem imiennym
narracja Anna Orchowska

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Archi Port | Ikony architektury Portu Morskiego 2.0

Rejs statkiem po porcie, z narracją ekspertki, architektki - Anny Orchowskiej

  • Narracja prowadzona "na żywo" w czasie rejsu przez dr inż. arch. Anna Orchowska, badaczkę gdyńskiego modernizmu, w tym architektury portu
  • Rejs stanowi element programu szerszej narracji o architekturze portu morskiego, na który składa się w tym roku pokaz film dokumentalnego pt. "Architektura przemysłu. Port w Gdyni" (3 września, Sala Teatralna Konsulatu Kultury) oraz spotkanie autorskie z dr Anną Orchowską o nowej książce pt. "Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni"

Zapraszamy na szczególne wydarzenie w tegorocznym programie festiwalu Weekend Architektury - Rejs po porcie z architektką dr Anną Orchowską, autorką wydanej w tym roku książki "Frontem do morza. Plan, budowa i architektura portu w Gdyni". Rejs stanowi doskonałą okazję do obejrzenia ikona architektury portowej z perspektywy morskich statków, czyli od strony wody. Port zmieniał się dynamicznie od momentu powstania. Transformacja infrastruktury portowej najczęściej była wymuszana koniecznością jego dostosowywania do aktualnych trendów oraz potrzeb logistyczno-gospodarczych. Okresem najbardziej dramatycznym przemian oraz zniszczeń w historii Portu była II Wojna Światowa. Po wojnie port został odbudowany, zaś do przedwojennych ikon architektury dołączyły obiekty powojenne, w tym projektowane przez takich architektów jak Lech Zaleski czy Józef Chmiel - uczniów profesorów Wacława Tomaszewskiego oraz Włodzimierza Prochaski.

Port w zeszłym roku obchodził 100-lecie powstania, co stanowi bezsprzecznie dodatkową okazję do jego bliższego poznania - przypomnienia sobie historii industrialnej architektury portowej.

  • Prosimy o przybycie 10-15 min. przed wypłynięciem statku

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia