To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny bilet
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

"Tłumaczenia". Performatywne czytanie nowego przekładu sztuki Briana Friela w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej

Zapraszamy na premierowe odczytanie performatywne nowego przekładu sztuki Briana Friela "Tłumaczenia" w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej.

𝟮𝟬 𝗸𝘄𝗶𝗲𝘁𝗻𝗶𝗮 | 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟮𝟬.𝟬𝟬 | 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿 𝗪𝘆𝗯𝗿𝘇𝗲𝘇̇𝗲, 𝗦𝘁𝗮𝗿𝗮 𝗔𝗽𝘁𝗲𝗸𝗮, ul. Teatralna 4

Performatywne czytanie w wykonaniu: Małgorzaty Brajner, Natalii Gadomskiej, Michała Jarosa, Andrzeja Koniecznego, Teresy Kwiatkowskiej, Jacka Labijaka, Piotra Łukawskiego, Bartosza Ostrowskiego, Grzegorza Otrębskiego, Sylwestra Piechury.

Muzyka: Andrzej Konieczny

"Tłumaczenia" to trzyaktowa sztuka irlandzkiego dramaturga Briana Friela (1929-2015) napisana w 1980 roku. Twórczość Friela, który w swym dziele dotyka dwóch fundamentalnych problemów współczesnej cywilizacji: języka i przekładu jest niezwykle ważna nie tylko dla literatury i teatru irlandzkiego, ale także dla kultury brytyjskiej.

Idea przetłumaczenia tekstu sztuki, o której sam autor mówił, że "jest o języku i tylko o języku" musiała budzić respekt. Ale dzięki zespołowi tłumaczek pracujących pod kierownictwem Magdy Heydel podczas edycji dramatycznej Gdańskich Spotkań Literackich Odnalezione w tłumaczeniu poznamy nowy przekład słynnej trzyaktówki Briana Friela. Sztukę przetłumaczyły: Paulina Kwaśniewska-Urban, Dominika Kardaś, Alicja Halik, Emilia Kurowska, Joanna Sobesto i Barbara Bruks.

Akcja "Tłumaczeń" dzieje się w małej, wymyślonej przez autora wiosce w 1833 roku, czyli wtedy, kiedy Irlandia stanowiła integralną część Zjednoczonego Królestwa, przedstawiona opowieść o wiejskiej szkole aż nadto dobrze ilustruje kulturowe i polityczne dylematy dzisiejszego świata. Na przykładzie prowincjonalnej społeczności uwidaczniają się ważne problemy nurtujące współczesność: od globalnego kapitalizmu, przez migrację, dominację ekonomiczną i militarną, aż po przemoc symboliczną i kolonialną ideologię, której retoryka wciąż nie straciła nic z pierwotnego barbarzyństwa.

Zdenka Pszczołowska to reżyserka i dramaturżka. Absolwentka komparatystyki literackiej i performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Reżyserka m.in. spektaklu Świnia z pieprzem w Narodowym Starym Teatrze, Woyzeck w Teatrze Nowym w Poznaniu, Upiory w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jest autorką kilku sztuk teatralnych, w tym wyróżnionego w międzynarodowym konkursie AURORA dramatu MYSZY.

Nowy przekład "Tłumaczeń" Briana Friela ukaże się też w druku nakładem Instytutu Kultury Miejskiej. Premierowo można będzie ją kupić podczas festiwalu Odnalezione w tłumaczeniu, a także w sklepie internetowym IKM pod adresem www.sklepikm.pl.

Partnerem wydarzenia jest Ambasada Irlandii w Polsce.

Licensed by arrangement with The Agency, 24 Pottery Lane, Holland Park, London W11 4LZ, [email protected]

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdańsk