To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  10. Weekend Architektury | Archi Spacer | Modernizm nieznany. Funkcjonalizm Kamiennej Góry 29.08
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Archi Spacer pt. Modernizm nieznany. Funkcjonalizm Kamiennej Góry 

  • start Dom Inżyniera, ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 13
  • prowadzenie: certyfikowani przewodnicy gdyńskiego modernizmu, Jarosław Kaczmarczyk, Robert Chrzanowski
  • koordynacja Agencja Rozwoju Gdyni
  • liczba miejsc limitowana
Zapraszamy na kolejny w programie Weekendu Architektury spacer architektoniczny - trasą wybranych, nieznanych realizacji modernistycznych z okresu międzywojnia w dzielnicy Kamienna Góra. Gdyński funkcjonalizm w okresie II RP przeżywał prawdziwy rozkwit. Gdynia, jako m.in. alternatywa letnia do niemieckiego Sopotu, a zarazem miasto o dynamicznie rozwijającym się potencjale gospodarczym, przyciągała do siebie wielu prominentów II RP, w tym zarówno urzędników państwowych, jak i prawników, kupców, drobnych i większych inwestorów. Szybko rosnące ceny gruntów, pozwoliły także na niespotykany wcześniej wzrost wartości majątków lokalnych właścicieli ziemi, najcześciej kaszubskich gospodarzy rolnych, O popularności Gdyni może świadczyć chociażby projekt koncepcyjny nowoczesnej "Willi w Gdyni" - jeszcze wówczas studentów - Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy (ok. 1926 r.), będacy zarówno symbolem nadchodzenia awangardowych trendów nowoczesnej architektury oraz przejawem aspiracji, marzeń większości Polaków klasy średniej - posiadania nad "polskim morzem" drugiego, letniego domu rodzinnego. 

Kamienna Góra i jej bliskie okolice (np. obszar Wzgórza Świętego Maksymiliana), stały się w pod koniec lat 20. oraz w latach 30. miejscem wielu znakomitych realizacji - tak domów czy willi. I choć nie wszystkie powstawały w czystym duchu funkcjonalizmu, to w większości z nich można odczytać to "gdyńskie marzenie" - posiadania wyjątkowego domu nad morzem, które napędzało ówczesną koniunkturę oraz modę na Gdynię. 

UWAGA: Na wydarzeniach festiwalu obowiązują i będą stanowczo egzekwowane, wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią COVID-19

Organizator: Miasto Gdynia | Wykonawca: Agencja Rozwoju Gdyni

Partnerami strategicznymi 10. Weekendu Architektury są:

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Gdyńskie Centrum Filmowe

Muzeum Marynarki Wojennej

VASTint Poland


Zobacz również:

inne wydarzenia Gdynia