Seminarium 22: "Czy inteligencja budynków może wspomóc lokalną energetykę rozproszoną?"

21 Czerwca 2022, 10:00 (Wtorek)

Online (platforma Webex Events),

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zarejestruj się na seminarium
już niedostępne -

W imieniu organizatorów zapraszamy na seminarium 22: "Czy inteligencja budynków może wspomóc lokalną energetykę rozproszoną?", które odbędzie się 21 czerwca (wtorek) w godz. 10:00-12:10 w formule zdalnej, na platformie internetowej Webex.

Organizatorzy i użytkownicy klastrów energii zbierają doświadczenia eksploatacyjne i sygnalizują problemy związane z funkcjonowaniem swoich przedsięwzięć. W trakcie Seminarium spróbujemy zidentyfikować te problemy i zastanowić się, czy najnowsza aktualizacja dyrektywy EPBD może wspomóc dalszy rozwój energetyki rozproszonej. Na tle wieloletniej praktyki technicznego zarządzania budynkami z wykorzystaniem systemów BMS zapoznamy się z de facto pierwszą formalną definicją inteligencji budynków, która pojawiła się w dokumentach unijnych i już daje się zauważyć w przepisach prawa budowlanego. Przeanalizujemy, czy zdefiniowany w EPBD:2018 wskaźnik gotowości budynku do inteligencji (Smart Readiness Indicator) wyznacza metodykę zwiększenia zdolności budynków do współpracy z lokalnymi źródłami energii, które są przedmiotem działania klastrów lokalnej energetyki rozproszonej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza rejestracyjnego.

  • Na adresy e-mail wszystkich osób, które zgłoszą swój udział, wysłany zostanie link umożliwiający udział w wirtualnej części wydarzenia na platformie Webex (w razie braku informacji na głównej skrzynce poczty e-mail, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM).
  • Zarejestrowani uczestnicy będą mogli m.in. zgłaszać swoje pytania do prelegentów na czacie spotkania, włączając się tym samym w dyskusję.

Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube projektu KlastER.

To dwudzieste drugie wydarzenie z cyklu seminariów i warsztatów realizowanych w ramach projektu "Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)". Organizatorami są członkowie konsorcjum realizującego projekt KlastER: Akademia Górniczo-Hutnicza, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (lider konsorcjum) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Projekt KlastER jest realizowany na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG. Wśród celów projektu znajdują się m.in.: wypracowanie strategii rozwoju klastrów energii w Polsce, utworzenie Sieci Kompetencji ds. Energetyki Rozproszonej jako szerokiej platformy współpracy wszystkich interesariuszy, wypracowanie i wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie w klastrach referencyjnych, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna.


Program wydarzenia 


10:00 - 10:10      Informacja o projekcie KlastER

  Sławomir Kopeć, Akademia Górniczo-Hutnicza

10:10 - 10:25      Czy energia zaoszczędzona może wspomagać lokalne bilansowanie?

                            Paweł Kwasnowski, AGH, moderator

10:25 - 10:45      Efektywność energetyczna budynków w Polsce na tle wyzwań 

  środowiskowych stawianych przez Europejski Zielony Ład

  Michał Ciuła, Politechnika Krakowska

10:45 - 11:05      Europejskie i krajowe regulacje prawne w zakresie 

  efektywności energetycznej budynków

  Małgorzata Fedorczak-Cisak, Politechnika Krakowska, 

  Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego

11:05 - 11:25      Oświetlenie wnętrz, a efektywność energetyczna budynków

  Mirosław Dechnik, Politechnika Krakowska, Małopolskie 

  Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

11:25 - 11:40      Zawrotna kariera słowa SMART w dyrektywach EPBD

  Paweł Kwasnowski, AGH

11:40 - 12:00      Co wynika z wysokiego wskaźnika gotowości budynku 

  do inteligencji (Smart Readiness Indicator)  

  Paweł Kwasnowski, AGH

12:00 - 12:10      Dyskusja i podsumowanie seminarium


Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg1/385085/21/NCBR/19 (wartość projektu: 17 218 267,00 PLN, wartość dofinansowania: 16 596 967,00 PLN).

Zobacz również:

konferencje