To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  12. Weekend Architektury w Gdyni // "Triumf Terazzo" - Spacer prowadzenie - Weronika Szerle
już niedostępne -

Archi Spacer Triumf terrazzo - estetyka gdyńskich kamienic

prowadzenie - Weronika Szerle

Terazzo czyli inaczej lastriko, to beton otrzymywany przez zmieszanie kruszywa - drobnych kawałków marmurów, granitów, porfirów - z cementem i mineralnymi materiałami barwiącymi, a następnie szlifowany.

Podczas spaceru architektonicznego po Śródmieściu Gdyni poznamy bliżej ten fascynujący materiał budowlany i dowiemy się dlaczego był najpopularniejszym rodzajem wykończenia posadzek oraz schodów w budynkach międzywojennej Gdyni.

Zobaczymy kilkanaście różnorodnych kompozycji z terazza - od klasycznych motywów róży wiatrów czy układów szachownicowych, poprzez monogramy właścicieli kamienic umieszczone na kamiennych wycieraczkach przed wejściem do budynku aż do form abstrakcyjnych, w których czytelne są inspiracje sztuką awangardową. Będziemy podziwiać ich bogactwo kolorystyczne - od bieli i jasnej szarości, przez żółcie, zielenie do ognistych czerwieni i głębokiej czerni.

W czasie spaceru przyjrzymy się nie tylko wykończeniu klatek schodowych kamienic ale również kilku fasadom, które także zdobi ten sztuczny kamień.

27.08.2022 r.

godz. 12:00-13.30

prowadzenie - Weronika Szerle

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia