To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zarejestruj swój udział
już niedostępne -

Wybitny matematyk prof. Aleksander Weron będzie gościem kolejnego wykładu w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Profesor opowie o anomalnych dyfuzjach i klasyfikacji statystycznej danych w biologii molekularnej. Spotkanie odbędzie się 28 stycznia w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godzinie 14. Wstęp wolny.

Prof. Aleksander Weron ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, ale przyszłość zawodową związał z Politechniką Wrocławską, gdzie pracuje od 1968 roku. W wieku 37 lat otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na procesach stochastycznych oraz ich zastosowaniu w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych zaliczyć można: rozszerzenie teorii dylatacji Nagy'a na klasę funkcji operatorowych w przestrzeniach Banacha, charakteryzację własności ergodycznych dla procesów stabilnych i nieskończenie podzielnych, dowód równoważności ułamkowych równań Fokkera-Plancka oraz subordynowanych procesów dyfuzji oraz uogólnienie twierdzenia Chinczyna dla procesów anomalnej dyfuzji.

Obecnie jego zainteresowania koncentrują się na modelowaniu matematycznym w biologii molekularnej i medycynie. Badania te ukoronowane zostały publikacją w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature w 2017 r.

Na dorobek naukowy profesora składa się ponad 130 artykułów w czasopismach naukowych o międzynarodowym zasięgu. Jest współautorem pięciu, a edytorem ośmiu książek naukowych. Wypromował 16 doktorów oraz był promotorem dwóch doktoratów honoris causa PWr. Wykładał jako profesor wizytujący na wielu zagranicznych uczelniach - w USA, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Japonii oraz Australii.

30 lat temu powołał do życia Centrum im. Hugona Steinhausa, którego zadaniem jest m.in. organizacja i popularyzacja badań z zakresu metod stochastycznych stosowanych w nauce i technice. W 2019 roku otrzymał nagrodę "Dolnośląski Klucz Sukcesu" za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Profesor Aleksander Weron wygłosi na Politechnice Wrocławskiej otwarty wykład zatytułowany: Anomalne dyfuzje i klasyfikacja danych w biologii molekularnej.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 roku. Jest to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań.

W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki - prof. Klaus von Klitzing, prof. Hermann Maurer - światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth - amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz czy światowej sławy matematyk z University College Dublin - prof. Frédéric Dias.

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Wrocław