Allegro Tech Live #32 - Storage (nie)standardowy

15 Grudnia 2022, 18:00-20:00 (Czwartek)

https://www.youtube.com/c/AllegroTechBlog/streams,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wezmę udział
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Allegro Tech Live to w 100% zdalna odsłona naszych stacjonarnych meetupów Allegro Tech Talks. Zazwyczaj spotykaliśmy się w naszych biurach, ale tym razem to my zagościmy u Was :) A więc usiądźcie wygodnie na kanapie, zaopatrzcie się w ulubiony napój i odpalcie nasz live stream. 

Temat wydarzenia: Storage (nie)standardowy

Data: 15.12. (czwartek)
Godz: 18:00 - 19:30
Online: Na Facebooku i Youtube Allegro Tech

Opis spotkania: Internetowy ranking systemów bazodanowych DB-Engines wymienia prawie 400 różnych baz danych, z których możemy skorzystać w naszych projektach. Wśród 10 najpopularniejszych, jedynie 3 nie są bazami relacyjnymi. Często na etapie projektowania wybieramy dobrze nam znane bazy SQL zamiast zastanowić się głębiej nad tym jaka baza oferuje najlepszą wydajność dla naszego przypadku użycia. Aby to zrobić, trzeba wiedzieć jakie są zalety poszczególnych baz noSQL, kiedy warto je wykorzystać oraz przede wszystkim: jakie mają wady? Na te pytania (i nie tylko) odpowiemy w ostatnim (w tym roku) odcinku Allegro Tech Live!

W pierwszej prezentacji Alicja Halamska wprowadzi nas w świat baz grafowych na przykładzie popularnej bazy danych neo4j. Dowiemy się jak wygląda jej model danych i język zapytań cypher. Prześledzimy proces wyboru tego rozwiązania, a także dowiemy się jak w naszej skali sprawdza się ono na produkcji.

Druga prezentacja będzie dotyczyć Elasticsearch. Tomasz Jędrzejewski pokaże nam od kuchni jak może wyglądać awaria klastra Elasticsearch i dlaczego w przypadku korzystania z dwóch data center pewnych problemów uniknąć się nie da.

AGENDA

18:00 - 18:10 - Rozpoczęcie
18:10 - 18:50 - Alicja Halamska - Neo4J w Allegro
18:50 - 20:00 - Tomasz Jędrzejewski - Anatomia awarii Elasticsearcha

Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach na Youtube lub czacie na Facebooku!

Opisy prezentacji:

Alicja Halamska - Neo4J w Allegro

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda produkcyjne korzystanie z bazy Neo4j? Czy przy przechowywaniu dużej liczby relacji jest niezbędna? A może po prostu chcielibyście się czegoś o niej dowiedzieć? Autorka prezentacji używa Neo4J'a w jednej ze swoich usług i chętnie podzieli się zarówno odpowiedziami na powyższe pytania, jak i swoimi doświadczeniami z tą bazą. Pokaże Wam podstawy języka zapytań (cyphera) oraz przedstawi jak wygląda w niej model danych.

Tomasz Jędrzejewski - Anatomia awarii Elasticsearcha

W prezentacji autor na podstawie własnych doświadczeń pokazuje (w przystępny sposób :)), jak klastry Elasticsearch radzą sobie z awariami i co może w ich trakcie pójść nie tak. Wyjaśnia też dodatkowo czym jest np. problem split brain, replikacja czy shardowanie. Choć prezentacja dotyczy Elasticsearcha, zdobyte informacje łatwo jest przełożyć również na inne rozproszone systemy bazodanowe.

W spotkaniu udział wezmą:

Alicja Halamska - Software Engineer i entuzjastka skomplikowanych problemów, których rozwiązywanie daje jej największą satysfakcję. Lubi poznawać nowe technologie oraz analizować ich różnice i podobieństwa. Dużo się śmieje, a w wolnym czasie uwielbia wspinać się po górach.

Tomasz Jędrzejewski - Senior Software Engineer, entuzjasta zagadnień związanych z systemami rozproszonymi, programowaniem współbieżnym i reaktywnym, autor bloga zone84.tech. W Allegro pracuje w obszarze związanym z dostawami oraz projektem Allegro One. Miłośnik muzyki i kolei, ponadto w wolnym czasie przemierza setki (a niekiedy i tysiące) kilometrów po Europie rowerem i pieszo.

Spotkanie poprowadzi Kamil Sobolewski - Lider zespołu technicznego odpowiedzialnego za pozyskiwanie płatnego ruchu z wykorzystaniem narzędzi takich jak Google Ads czy Facebook Ads. W pracy (z różnym skutkiem) walczy z przekleństwem założeń. Prywatnie fan Formuły 1 i właściciel dwóch kotów - chociaż relacja właścicielstwa nie jest tutaj taka oczywista.

Do zobaczenia!

Zobacz również:

szkolenia Bazy danych Meetup Technologia