To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  ARCHI Spot 2 / Architektura i przestrzeń publiczna miast w dobie zmian klimatycznych
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

ARCHI Spot 2 |  Architektura i przestrzeń publiczna miast w dobie zmian klimatycznych | 28 sierpnia


  • 28 sierpnia 2021, godz.9:00-11:00 oraz 13:15-14:15
  • Miejsce: Gdynia InfoBox
  • Prowadzenie Barbara Nawrocka oraz Dominika Wilczyńska MiastoPracownia
  • wstęp wolny - wymagana rejestracja (bezpłatna)


Idea Archi Spotu

Spotkanie dyskusyjno-warsztatowe grupy architektów, urbanistów oraz projektantów z Gdyni oraz innych miast w Polsce, z udziałem także przedstawicieli NGO-sów oraz instytucji zaangażowanych w propagowanie oraz wdrażanie rozwiązań proekologicznych w miastach.

Cel spotkania

Celem spotkania jest identyfikacja oraz analiza najważniejszych nowych potrzeb architektonicznych i urbanistycznych wynikających z aktualnych uwarunkowań, w tym zachodzących gwałtownie zmian klimatycznych i ich wpływa na jakość życia. Ponadto celem jest także stworzenie rekomendacji w zakresie oczekiwanych zmian w miastach oraz oddziaływanie na zmiany postaw, programów działań środowisk architektoniczno-społecznych.

Formuła

Formuła spotkania oscyluje między dyskusją fokusową, a warsztatem. Wprowadzenie do spotkania oraz moderacja Archi Spotu - Barbara Nawrocka oraz Dominika Wilczyńska z MiastoPracowni.

Poruszane zagadnienia ARCHI SPOTU:


  • Czy klimatyzacja powinna być zabroniona? - (Stosowanie elektrycznych urządzeń do chłodzenia podwyższa temperaturę na zewnątrz oraz zwiększa zużycie źródeł energii) Czy budownictwo pasywne wystarczy? Kiedy zaczniemy masowo wprowadzać okiennice w nowych i istniejących budynkach? Czy czeka nas nowy trend na budowę analogowych systemów przewietrzania budynków, budowania na powrót grubych murów i adaptacji wnętrz średniowiecznych kamiennych kościołów i zamków na przestrzenie do mieszkania i pracy?
  • Czy obecne prawo budowlane nas w tym wspiera? W którym momencie musieliśmy się zmagać z przepisami, żeby działać recyklingowo czy proekologicznie? Na ile blokuje nas treść OPZ rozpisanych już przetargów i zamówień? Na jakie przepisy należy zwrócić uwagę? Czy przy nieuchronnym wzroście temperatury i stałym zagrożeniu pożarowym nie należy zmienić konkretnych przepisów prawa przeciwpożarowego?
  • Oddolne sieci wsparcia - w czasie kryzysów system bywa niewydolny. Jako bierni mieszkańcy i mieszkanki stajemy się ofiarami ułomności systemu i słabości usług publicznych. Jako aktywni obywatele i aktywne obywatelki możemy oddolnie działać zaopatrując się wzajemnie w najpotrzebniejsze produkty. Czy wystarczy, abyśmy bazowali na istniejących sieciach komunikacji czy potrzebujemy stworzyć nowe powiązania? Jak może wyglądać za 40 lat partyzantka miejska i czy będziemy uprawiać warzywa w miejskich parkach albo kopać osiedlowe studnie? Czy zawsze możemy liczyć na social media i wifi?


Moderacja Archi Spotu

  • arch. Barbara Nawrocka (MiastoPracownia)
  • arch. Dominika Wilczyńska (MiastoPracownia)

Zapraszamy również na inne wydarzenia w ramach 11. Weekendu Architektury w Gdyni.

Więcej informacji na: www.weekendarchitektury.pl

Zobacz również:

inne wydarzenia Gdynia