To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  12. Weekend Architektury//Archi Spacer/Architekturazwidokiem
już niedostępne -

"Spacer - Architektura z widokiem"

Prowadzenie Arkadiusz Brzęczek

Le Corbusier i inni krewni duchem architekci modernizmu postanowili zerwać ze zdobnością i fałszywą iluzją historyczności w nowo projektowanych budynkach. Bez większego żalu wygumkowywali z kalek zbędne detale w duchu antyku, czy romantycznej secesji. Zrywali także z klasyczną harmonią i symetrią, zastępując ją ekspresyjną asymetrią oraz zróżnicowaną grą geometrii i kompozycji brył budynków.

Chociaż bez ulotnego piękna, modernizm podążający za funkcją, otwierał się na przestrzeń oraz bezpardonowo lokował się nawet na najtrudniejszych lokacjach. Wszystko to stało się możliwe dzięki pilastrom - czyli nowoczesnej konstrukcji nośnej budynków oraz swobodnej aranżacji planów mieszkań. Okna poszerzano nieraz aż do granic ścian nośnych, otwierając we wnętrzach horyzont - widok na miasto lub morski krajobraz. Dodatkowo zamiast kutych wymyślnie, kowalskich balustrad balkonowych, wprowadzono przestronne tarasy, tak cofnięte za lico budynku, żeby ich użytkownicy mogli czuć się intymnie i niefrapująco w relacji z przypadkowymi przechodniami. Dodatkowo tarasy czy loggie dostarczały wrażenia widokowe, a także pozwalały na przyjemne słoneczne kąpiele ochładzane morską bryzą.

Tak spektakularnych obiektów w drugiej połowie lat 30. powstawało w Gdyni nawet kilka w jednym czasie i bliskim sąsiedztwie. Ich lokatorzy musieli jednak pójść na niepisany kompromis, bo widok z tarasów otwierał się nie tylko na przyrodę i ulicę,

Spacer architektura z widokiem to trasa - w której odwiedzimy wybrane arcy miejsca, i obiekty, zarówno w Śródmieściu Gdyni (z tarasami i przepastnymi oknami!), ale także nowoczesne, awangardowe domy i wille na Kamiennej Górze - miejscu, gdzie nawet dwudziestokilkuletni, piękni i zdolni - Bohdan Lachert i Józef Szanacja projektowali - domy z biegiem aż do słońca! 

start Spaceru Gdyńskie Centrum Filmowe

25 sierpnia 2022, g. 9:00

pl. Grunwaldzki 2, 

www.weekendarchitektury.pl 

#weekendarchitektury

#archispacery

#Spacery

#arkadiuszBrzęczek

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia