ARTIFAKE (Art Invades Fakes) to transregionalny projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii, którego celem jest promowanie świadomego odbioru przekazów medialnych i krytycznego podejścia do dezinformacji i fake newsów badając propagandę poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.
Post-prawda, fake news, dezinformacja i manipulacja medialna to tylko niektóre z określeń używanych do opisania tego, co w gruncie rzeczy jest propagandą - wprowadzającymi w błąd informacjami wykorzystywanymi do celów politycznych i kształtowania określonego światopoglądu. Dzięki cyfrowym technologiom propaganda i dezinformacja nabrały globalnego charakteru, lecz ich wpływ jest najbardziej zgubny we wrażliwych kontekstach i regionach - krajach objętych konfliktem lub z niego wychodzących.
Celem warsztatów edukacyjnych, które odbędą się w galerii Mieszkanie Gepperta przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 jest poszerzanie wiedzy na temat wszechobecnej dezinformacji i propagandy wśród różnych grup społecznych i wiekowych. Zajęcia prowadzą:
Maria Marszałek - absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium "European Museum of the Year Award", nauczyciel akademicki, współautorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz" i wielu działań edukacyjnych. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.
Adriana Myśliwiec - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje jako projektantka. Autorka aranżacji przestrzeni wystaw, scenografii a także licznych projektów graficznych. Tematyka jej prac artystycznych dotyczy tworzenia wizualnych narracji oraz zagadnień związanych z przedmiotem, jako nośnikiem pamięci.
Więcej informacji o projekcie: https://arttransparent.org/event/artifake-art-invades-fakes/
Kontakt: [email protected]
Miejsce
Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław