To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet ulgowy dla członków Stowarzyszenia Przyjaciele MNW
już niedostępne 10,00 zł -
  Bilet normalny
już niedostępne 20,00 zł -

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu "Bliżej sztuki" organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Tym razem będzie to wykład Pawła Bienia "Lata 50. - między socrealizmem a poszukiwaniem abstrakcji".

W 1949 roku polscy artyści dowiedzieli się od przedstawicieli rządzącej partii komunistycznej, że od teraz sztuka ma być socjalistyczna w treści i narodowa w formie. Mimo tej - narzuconej siłą - twórczej konieczności, wielu marzyło o kontynuacji nurtu przedwojennego abstrakcjonizmu. Kiedy w 1956 roku nastąpiła "odwilż", abstrakcja stała się synonimem wolności i nowoczesności; czy oznaczało to jednak koniec malarstwa figuratywnego? O ówczesnych sposobach definiowania realizmu, formy narodowej i komunikatywności dzieła usłyszymy podczas wykładu.

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na cele statutowe Stowarzyszenia.

Podczas kolejnych spotkań będziemy mieli możliwość posłuchać ekspertów nie tylko z dziedziny sztuki, ale również designu czy mody. Przy okazji wyjdziemy poza mury Muzeum Narodowego i odwiedzimy warszawskie galerie i inne ciekawe pozainstytucjonalne miejsca.

PAWEŁ BIEŃ - absolwent Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH) Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego, specjalista d.s. edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i wykładowca kilku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zajmuje się korespondencją sztuk plastycznych, muzyki i literatury w XIX i XX wieku. Edukator w Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa