To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
16.12.2023 (sobota) - 17:00 - Ciemna strona Krakowskiego Przedmieścia w świątecznej iluminacji. [Spacer] 16.12.2023 (sobota) - 17:00 - Ciemna strona Krakowskiego Przedmieścia w świątecznej iluminacji. [Spacer]

16.12.2023 (sobota) - 17:00 - Ciemna strona Krakowskiego Przedmieścia w świątecznej iluminacji. [Spacer]

dostępnych: 12

już niedostępne 24,00 zł -

W tym roku świąteczna iluminacja została zaprezentowana mieszkańcom Warszawy w nowej odsłonie. Zapraszamy na spacer w trakcie którego w blasku świątecznych ozdób będziemy opowiadać o mrocznej przeszłości Krakowskiego Przedmieścia.

W XIX wieku Krakowskie Przedmieście uważane było za salon Warszawy.
Tu trzeba było bywać by pokazać się innym. Wiele wydarzeń opisanych w powieści "Lalka" Bolesława Prusa dzieje się na Krakowskim Przedmieściu lub w jego rejonie. W tymże salonie stoi jednak szafa i, jak czasem się zdarza, skrywa rodzinny szkielet czyli historię, zazwyczaj ukrywaną przed gośćmi.

Krakowskie Przedmieście ma takich szkieletów ukrytych w szafie kilka. I czasem wcale nie jest to metafora.

Bilety na spacer można kupić na platformie biletowej Evenea: https://app.evenea.pl/event/ciemnastrona16122023


W trakcie wędrówki tym pryncypialnym traktem stolicy opowiemy dlaczego znakomity i ceniony szewc położył trupem wybitnego lekarza oraz co takiego stało się, że uznany rzeźbiarz zastrzelił cenionego malarza?

Słyszeliście Państwo historie o kobiecie zabijającej pocałunkiem? Jedna z nich oparta jest na wydarzeniach z XVII wieku, a legendy o upiornej Laszce jeszcze długo krążyły po kresach Rzeczypospolitej. Jej pierwszy, zacny i nadzwyczaj waleczny, mąż mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu.

Bolesław Prus został ciężko pobity, co miało dla niego poważne konsekwencje zdrowotne. Mimo, że znał sprawców, nie wydał ich w ręce policji. Po latach jeden z nich poprosił o spotkanie z literatem, by prosić o wybaczenie. O tym, czy przebaczenie uzyskał, również powiemy.

Miłość różnymi chadza drogami! Zakochany, szanowany mieszczanin - artysta wielbił ukochaną przechowywaną w słoiku. Ach ci romantycy! Jak się nazywał, gdzie mieszkał oraz gdzie mieszkała narzeczona, zanim trafiła do słoja też Państwu powiemy.

Jedno niewieście omdlenie doprowadziło do katastrofy kosztującej życie i zdrowie wiele osób. Czego nie należy krzyczeć w tłumie, jeśli chcemy ujść z życiem lub choćby całymi kośćmi? Dlaczego łatwo było wywołać panikę, kogo o jej spowodowanie oskarżono i jakie to miało konsekwencję również Państwo usłyszycie!

Jaka tragedia przyspieszyła rozbiórkę jednego z największych kościołów Warszawy? Gdzie stał, dlaczego pełnienie posługi religijnej stało się w nim niemożliwe i jaki udział miał w tym pewien znudzony kapłan?

Kim był mężczyzna, który w roku 1927 wszedł do bramy jednej z kamienic przy Krakowskim Przedmieściu i zniknął bez śladu? Nawet dymiące buty po nim nie zostały! Dlaczego jego zaginięcie wywołało jedną z największych afer politycznych w II RP i o co oskarżano marszałka Piłsudskiego?

Czy wiecie Państwo jaki jest wkład Polaków w narodziny światowego terroryzmu? Tak! Światowy terroryzm rodził się między innymi na Krakowskim Przedmieściu i tego też nie będziemy przed Państwem ukrywać!

Zapraszam na spacer w trakcie którego posłuchamy o historiach dziwnych, strasznych, tajemniczych i brutalnych.

Oto część pytań dla których będziemy szukać odpowiedzi:

 • - czy postać z pierwszych stron gazet może zniknąć absolutnie bez śladu w środku wielkiego miasta?
 • - kto kochał głowę w słoiku?
 • - gdzie rzeźbiarz malarza zastrzelił i dlaczego nie poniósł konsekwencji?
 • - dlaczego pobito Bolesława Prusa?
 • - w którym miejscu zabito męża i ojca na oczach żony i dzieci?
 • - gdzie odwrotem oddziału miał dowodzić oficer bez głowy?
 • - na skutek jakiego skandalu trzeba było rozebrać kościół Matki Boskiej Zwycięskiej?
 • - w którym miejscu jedno omdlenie spowodowało śmierć trzydziestu osób?
 • - gdzie ma swój początek jedna z największych tajemnic II RP?
 • - w którym miejscu poległo Pięciu Poległych?
 • - dla kogo nieszczęśliwy wypadek okazał się kluczem do szczęścia?
 • - kto kąpał się w akwarium i żądał policji rzecznej by go aresztowała?
 • - kto zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w czasie upojnego wieczoru w "Europejskim"?

Żeby był jednak jakiś optymistyczny akcent przewodnik poda Paniom sprawdzony przepis na zachowanie świeżej cery i młodego wyglądu przez wszystkie dni życia a wszystkim opowie o miłości, wyznanej pod krzyżem na Giewoncie, która się spełniła w Warszawie choć szanse miała niewielkie oraz o tym, co nam po tej miłości do dzisiaj w Warszawie pozostało.

Jeszcze raz uprzedzam, że opowiadane historie nie będą łatwe miłe i przyjemne z małymi, dla wytchnienia, wyjątkami.

Spotykamy się 16 grudnia 2023 (sobota) o godzinie 17:00 z tyłu pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Spacer kończymy na placu Zamkowym. Będziemy wędrować, zależnie od warunków pogodowych od półtorej do dwóch godzin. 

UWAGA !

PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE GOTÓWKI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.


Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]


Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosciZobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa