Ćwiczenie z opowiadania. Prowadzi Inga Iwasiów

4 Kwietnia 2020, 12:00-18:00 (Sobota)

Kraków

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet
Wyprzedane 100,00 zł Wyprzedane

Opowiadanie, czyli "mała powieść". Krótkie, skondensowane, ale niepozbawione głębi, epizodyczności, postaci drugoplanowych. Tradycja literacka umiejscawia je między dłuższą formą powieściową a bardziej rygorystyczną formalnie jednowątkową nowelą. Ale czy rzeczywiście trzeba trzymać się tej tradycji? Współczesne opowiadanie może być formalnie niejednoznaczne i otwarte, korzystać różnych typów narracji. Ważne, by planując je, myśleć historią. A potem stworzyć wiarygodną postać, która będzie nieść tę opowieść.

Jak to zrobić? Jak zatrzymać czytelnika przy tekście? Jak go zaciekawić?

Rzecz w tym, by czytanie było przygodą. Nie można więc wyjawić wszystkiego na początku, narracja powinna nas "podprowadzić" do zdarzeń i pomóc je zrekonstruować. Niezwykle ważna (i trudna!) jest też strona językowa. W krótkiej formie nawet najmniejsze potknięcie widać wyraźniej.

O tym wszystkim będziemy rozmawiać, a następnie ćwiczyć na własnych tekstach. W trakcie zajęć postaramy się określić temat i cel opowiadań uczestników, wyznaczymy bohaterów, którzy uniosą historię, a także określimy logikę, która rządzi opowiadanym światem.

Uczestników warsztatów prosimy o przygotowanie na zajęcia krótkiego opowiadania (3-5 stron), nad którym będziemy pracować w grupie - jego temat jest dowolny, jednak akcja powinna toczyć się we współczesnej Polsce. Szczegóły zadania i wskazówki od prowadzącej dotyczące przygotowania tekstu zostaną przesłane w mailu do uczestników.

Opcjonalne lektury do przeczytania:

  1. Tom zbiorowy Transgresje (informacje o bezpłatnym egzemplarzu w formie elektronicznej: opowiadanie.org/2014/12/transgresje-w-wersji-elektronicznej).
  2. Sarah Hall, Madame Zero i inne opowiadania, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza 2019.
  3. Clarice Lispector, Opowiadania wszystkie, tłum. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo W.A.B. 2019.
  4. Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka, dowolne.

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Kraków